Balkóny na bytoch aj rodinných domoch priam nabádajú, aby sme ich zaplnili a skrášlili. Letničky rôznych farieb sa objavujú na niektorých bytoch, ale poslednou dobou čoraz viac ich miesto zaujímajú jedlé rastliny. Množstvom zelene ani farebnou krásou nezaostávajú za balkónovými kvetmi, vyžadujú rovnakú starostlivosť, ale okrem radosti ponúkajú aj spestrenie kuchyne a tiež ušetria peniaze pri nákupoch. Čo užitočné a jedlé môžete pestovať na svojom balkóne?
Prerobiť váš okrasný balkón na jedlý nestojí takmer žiadne peniaze navyše. Pre pestovanie zeleniny na balkóne využijete tie isté truhlíky a kvetináče, ktoré používate pre pestovanie balkónoviek. Pri kupovaní nového substrátu namiesto zeminy so syntetickými hnojivami pre kvety kúpte substrát pre zeleninu s organickými hnojivami. A namiesto semien okrasných rastlín si zoberte z regálu semená balkónových odrôd paradajok (cherry paradajky), paprík alebo mesačných jahôd. Tieto balkónové odrody sa vyznačujú menším vzrastom aj menšími plodmi, na druhej strane sú kríčky paradajok obsypané plodmi.
Pod paprikami vysejte napríklad reďkovky a ráno pred raňajkami si odtrhnete za hrsť červených rajčín, jednu dve papriky a reďkovky a máte k čerstvému domácemu chlebu s maslom skvelú domácu a zdravú zeleninu, bez toho, že by ste museli utekať do obchodu kupovať rýchlenú zeleninu plnú umelých hnojív.
V kvetináčoch na balkóne je ideálne miesto aj pre mesačné jahody. Kvitnú a plodia prakticky celý rok až do prvých mrazov a na balkóne ich môžete aj prezimovať. A keď si po práci večer vyjdete na balkón, okrem kochania sa tou krásou okolo vás si pochutnáte na množstve červených a sladkých plodov.
Pre umiestnenie truhlíkov na balkónoch s úspechom využijete kovové držiaky truhlíkov na zábradlie. Ak ich dáte z oboch strán zábradlia, získate väčšiu plochu pre svoje pestovateľské pokusy aj väčšie výnosy. Výhodou je, ak si dokážete doma zmajstrovať nejakú poličku pod kvetináče. Zeleninu na balkóne nezabudnite pravidelne a výdatne polievať. Ak pri presádzaní malých priesad do substrátu ku korienkom pridáte absorbér vody, uľahčíte zelenine zvládanie veľkých horúčav uprostred leta. Prebytočnú vodu hydrogél absorbuje a postupne počas dňa uvoľňuje priamo do korienkov.
Zmeňte svoj kvetinový balkón na jedlý a okrem radosti zo zelene ešte aj ušetríte pri nákupoch. Vlastná zelenina chutí najlepšie.