Bazénová chémia – ale ktorá?

Každý, kto bol niekedy v bazéne (teda každý), pozná ten neodmysliteľný a všadeprítomný zápach chlóru. Niektorí jedinci sa ho naučili ignorovať, niektorí ho pretrpia, ale dokážu si predstaviť život bez neho, niektorí kvôli alergii do takých vôd ani nesmú. Moderná doba našťastie postupom času prišla s ďalšími riešeniami – okrem chlóru sa začal používať aj bróm, hoci v oveľa menšej miere a to vo forme tabliet, a čo je ešte lepšie, aktívny kyslík. Bróm aj kyslík zvládnu to isté, čo chlór, ale bez nepríjemného zápachu, ich druhou tvárou je však vyššia cena u aktívneho kyslíka, poťažmo úzke využitie u brómových tabliet.

 

Pokiaľ ale máte doma na záhrade alebo terase vírivku, brómová chémia je pre vás to pravé orechové. Chlór sa totiž pri vyšších teplotách z vody vytráca a jeho účinnosť sa tak vo vírivkách, ktoré radi vychutnávame v príjemnej spoločnosti skôr teplé až horúce ako studené, znižuje. Bróm je naproti tomu stabilnejší prvok a nie je tak prchavý ako práve chlór a tak vo vode zostane prítomný aj cez prípadné dramatické zvýšenie jej teploty, aby zabezpečil jej čistotu a zdravotnú nezávadnosť.

bazen

Kyslík sa okrem zdravotnej nezávadnosti a absencie zápachu pýši aj svojou vysokou účinnosťou. Použitie aktívneho kyslíka v podstate simuluje prírodné podmienky udržiavania čistoty vody. Iste ste si niekedy všimli toho, že voda v potôčiku je krištáľovo priezračná a čistá, až to človeka nabáda k ochutnaniu. Tento jav je daný po prvé tým, že je voda veľmi studená a po druhé tým, že bez prestania prepadáva cez kamene a iné prírodné prekážky, čím sa dôkladne okysličuje. Oboje je samozrejme zapríčinené neustálym pohybom vody, ktorý však v bazéne tak jednoducho nenasimulujeme, teda je potrebné použiť drobnú pomoc práve v podobe aktívneho kyslíka.

freestyle

Každý druh vodnej, resp. bazénovej chémie má svoje výhody aj nevýhody a záleží v závere na každom z vás, ktorý sa vám bude javiť ako ten najvhodnejší. Majitelia vírivky tak siahnu zrejme po bróme, jedinci citliví na chlór a / alebo jeho zápach si potom vyberú aktívny kyslík, a tí, ktorí by radi ušetrili, pretože im chemický zápach až toľko nevadí, zvolia jednoducho chlór.

Článok bol uverejnený v kategórii Záhrada a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.