Internet do mobilu stále výhodnejšie

Pamätáte si, ako to v mobilnom svete vyzeralo pred 15 rokmi? Mobilné telefóny, ich tvar a funkcie. „Výhodné“ paušály a ich ceny. Čo tak trochu si zaspomínať? Aký telefón ste vlastnili? Viete, aké mal funkcie a na čo ste ho používali najčastejšie? Ani sa vám veriť nechce, však? Ako sa zmenila ponuka telefónov, viazanosť a v neposlednom rade naše návyky? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Prvý mobil sa na ten dnešný nepodobal. Ani trocha!

Prvé mobilné telefóny sa na trhu objavili v 80. – 90. rokoch minulého storočia. Ani zďaleka sa nepodobali na tie dnešné. Boli veľké a ťažké. O internete v mobile ste mohli len snívať. Telefonovanie a posielanie esemesiek bolo všetko, čo dokázal. Prvý mobilný telefón vydržal v pohotovostnom režime celých 8 hodín a viac ako 30 minút by ste s kamarátom na druhej strane linky nepokecali.

Veľa si toho nepamätal. Mohli ste doň uložiť len 30 čísel a nebolo to len preto, že si ho nemohol dovoliť každý. Pár tisíc dolárov by ste zaň pravdepodobne nedali. Jeden z prvých mobilov vážil 9,8 kg. Znie to neuveriteľne, ale je to tak.

Cesta mobilného telefónu až k nám

Mobilné telefóny sa v minulosti využívali najmä v armáde a politici vďaka nim riešili štátne záležitosti. Bežní občania si ich nemohli dovoliť. Mobil bol vo svojich začiatkoch symbolom luxusu. Na to, aby sme ho mohli plne využívať, musel prekonať niekoľko prekážok:

  • Prvá komerčná mobilná sieť vznikla v Japonsku v roku 1979 a plne automatické mobilné siete sa objavili v prvej polovici nasledujúceho roka.
  • Prvá dátová služba sa pomocou sms textových správ objavila vo Fínsku v roku 1993.
  • Internet v mobile bol prvýkrát zavedený v roku 1999 v Japonsku.

Keď telefonovanie a posielanie esemesiek nestačí

Potreby zákazníkov rástli a mobilné telefóny sa zmenšovali. Zaujímavé pritom je, že čím menší mobil sa na trhu objavil, tým viac funkcií v sebe skrýval.

Základné funkcie mobilných telefónov (telefonovanie, posielanie a prijímanie sms) sa postupne začali rozširovať. Nielen preto, že od nich spotrebitelia veľa očakávali. Výrobcovia sa medzi sebou predbiehali, kto toho do malej krabičky natlačí viac. Aj preto dnes s telefónom fotografujete, nahrávate zvuky, videá, počúvate hudbu, surfujete na internete. Nahradí vám kalkulačku, GPS, baterku, budík, diár či platobnú kartu. Hry v mobile tiež nie sú žiadnou výnimkou. Mobilný telefón sa dnes prispôsobuje vám.

Malý počítač v podobe múdreho telefónu (smartfón) vás sprevádza na každom kroku. Menšie komponenty a vyšší výkon mikročipov umožňuje pridať do mobilu veľké množstvo funkcií, bez ktorých si svoj mobilný telefón nedokážete predstaviť.

Mobil bez signálu či slabá baterka? To je zlý sen

Spomínate si, ako dlho vydržal prvý mobilný telefón na jedno nabitie? Dnes by ste na taký ani nepozreli. Výdrž batérie závisí od toho, ako často a na čo svoj mobil používate. Niekedy batéria vydrží deň, inokedy možno trochu dlhšie. Predtým, ako sa niekam vyberiete, najskôr porozmýšľate, či telefón môžete niekde nabiť a akú má sieť, v ktorej fungujete, pokrytie.

Odstrihnúť sa od mobilného sveta? Nikdy! Jedným z riešení, ako sa vybitému mobilu vyhnúť, je powerbanka, cez ktorú ho v prípade potreby kedykoľvek dobijete. Aby baterka vydržala, kým sa dostanete k elektrickej sieti. USB port a autozásuvka je tiež riešením. Možností pre dobitie batérie je dnes niekoľko.

Internet do mobilu musí byť

Na mobil a jeho pomoc sme si zvykli natoľko, že internet v mobile berieme ako samozrejmosť. Mobilný telefón a všetky funkcie, ktoré ponúka, dnes používa viac ako 60 % populácie a počet používateľov stále rastie.

Mobilná komunikácia na Slovensku

Na Slovensku sa história modernej mobilnej komunikácie začala písať v roku 1997. Telefonovanie cez mobil si mohol už vtedy dovoliť každý. Bezplatné prijímanie hovorov či sekundová tarifikácia spôsobila v telefonovaní menšiu revolúciu. Tisíce dolárov by veľa ľudí na Slovensku za mobilný telefón nedalo. Operátorom to bolo jasné, preto priniesli mobil za korunu. Aj to bol dôvod, prečo záujem oň rástol doslova zo dňa na deň.

Výber paušálu je len na vás

Ďalšou prelomovou udalosťou bolo prispôsobenie paušálu vašim potrebám. Viac telefonujete? Prispôsobte tomu svoj paušál. Esemeskovanie je to, čo vás baví? Ponuka paušálov myslí aj na vás. Bez internetu v mobile z predajne nevyjdete? Vyberte si to, čo potrebujete. Paušál bez obmedzení. To bolo niečo! Telefonujete, esemeskujete a internetujete, koľko sa vám páči.

Paušály a ceny mobilných telefónov dnes

Aj dnes máme mobilné telefóny za 1 € a operátori ponúkajú rôzne balíčky, z ktorých si môžeme vyberať. V tomto sa už žiadna prevratná zmena neudiala, len obsah balíčkov sa výrazne zmenil. Telefonujete, surfujete na internete, esemeskujete viac, platíte menej. Dnes sa vy rozhodnete, ktorej sieti sa upíšete. Viazanosť 24 a viac mesiacov sa už nenosí, ani zmluvná pokuta vás nezruinuje. Pôjdete tam, kde vám poskytnú lepšie ceny, lepšie služby.

Článok bol uverejnený v kategórii Nezaradené a označený ako . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.