Keď už nohy neslúžia

invalidny vozik Je to v povahe človeka brať mnohé za samozrejmé. Napríklad chôdza. Dôjdeme si do samoobsluhy, dôjdeme na stretnutie s priateľmi, dôjdeme si do parku relaxovať. Ak však následkom vážnej choroby alebo úrazu o možnosť chodiť prídeme, začneme oceňovať, ako je skvelé, keď sa môžeme voľne pohybovať a dôjsť si, kam potrebujeme. Ale ani choroba ani úraz nemusí znamenať pre nikoho koniec voľného pohybu.

 

Problémy s obmedzením pohyblivosti dolných končatín trápia mnoho ľudí a už dlhú dobu. Preto bol navrhnutý a vyrába sa v rôznych prevedeniach vozík pre invalidov. Bežne sa s nim stretnete najčastejšie v nemocniciach, kde sa jednoduché invalidné vozíky používajú pre presun pacientov s dočasne zníženou pohyblivosťou medzi jednotlivými ambulanciami a lôžkovými oddeleniami.

Avšak niektorí ľudia zostanú na invalidný vozík odkázaní aj po návrate z nemocnice. Je to výrazná zmena v živote, ale nemusí znamenať koniec aktívneho života. Všetko je to o psychike a o tom, čo všetko si pripustíme. Celkom iste sú nevyhnutné zásahy v byte, najmä odstránenie bežných prahov, ktorých prítomnosť si mnohokrát ako zdraviu ani neuvedomujeme. Celkom iste bude musieť rodina človeka, odkázaného na invalidný vozík, prestavať alebo vymeniť nábytok. Zásahu sa nevyhne ani kúpeľňa. A samotný užívateľ invalidného vozíka bude musieť začať pravidelne cvičiť a posilňovať najmä ruky, ktorými je bežný mechanický invalidný vozík poháňaný.

invalidnyskuter

Mechanický invalidný vozík je okamžitým riešením imobility, vhodný najmä pre vyriešenie dočasnej neschopnosti pohybu. Je lacný a dostupný, avšak často pacient vyžaduje pri pohybe pomoc ďalšej osoby, najmä vonku. Preto pre samostatné osoby alebo pre jazdu v kopcovitejšom prostredí dedín či mestskej zástavby sú ďaleko vhodnejšie elektrické invalidné vozíky.

Čo však robiť, keď predtým aktívna osoba po úraze sa nechce úplne vzdať pohybu v prírode, chce byť často vonku? Ak takému športovo založenému človeku nohy aspoň čiastočne slúžia, riešením je invalidný skúter. Dovezie pacienta pohodlne kamkoľvek v dojazde pohonnej batérie a ten sa nemusí vzdávať svojho aktívneho života dokonca ani po úraze. Keď už nohy neslúžia, pomôže invalidný vozík.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom, Kúpelňa, Obývačka a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.