Kŕmenie sýkoriek – zábava pre celú rodinu

Pozorovanie svojho okolia môže byť zaujímavým spôsobom trávenia voľného času. Ak máte malé deti alebo vnúčatá, pozorovanie prírody ich dokáže obohatiť o nové poznatky a vás o nové zážitky. A poznaním, ako veci okolo nás fungujú si dokážeme vybudovať lepší vzťah k svojmu okoliu a chrániť ho. Výbornou zimnou zábavou je pozorovanie vtáčikov na krmítku. Nie len, že sa zabavíte, ale aj pomôžete vtákom prežiť zimu.

 

Aby ste mohli sledovať spevavé vtáky, potrebujete mať z okna bytovky výhľad na skupinu stromov alebo kríkov. Nemusíte bývať na okraji sídliska, spevavé vtáky nájdete aj uprostred mesta. Samozrejme, že ideálne je, ak máte záhradku alebo môžete pozorovať prírodu priamo na dedine. Nech už si zvolíte akékoľvek miesto, pre pozorovanie vtákov pri kŕmení budete potrebovať aspoň improvizované krmítko.

krmítko na strome

Kŕmidlá pre vtáky sa dajú kúpiť v remeselníckych a záhradkárskych predajniach, hobby marketoch a občas aj v hypermarketoch. Trošku zručný človek si ho dokáže vyrobiť aj sám a ak si krmítko zmajstrujete spolu so svojimi potomkami, nebude to len zábava, ale čosi ich naučíte aj o používaní nástrojov a spracovaní dreva. A nebude vás to stáť takmer nič, pretože na krmítko využijete aj zvyšky dosák či latiek v dielni.

výroba krmítka

K základni krmítka priskrutkujte dvomi vrutmi z každej strany latky, ktoré tvoria zábradlie, krmivo nebude vtákom padať z krmítka na zem. Do latiek treba diery pre vruty predvŕtať, do základne zakrútiť. Ideálne vám poslúži akumulátorová skrutkovačka, ale ide to aj ručnou vŕtačkou a skrutkovačom. Alebo latky jednoducho pribite klinčekmi a malým kladivkom.

Rozmery základne sú ľubovolné, akú dosku máte, takú použite. Dôležité je len jedno, aby strecha krmítka presahovala pôdorys základne, tak ochránite krmivo pre vtáky pred snehom a vodou. Ak použijete jeden rozmer dosky, zo spodnej kus odrežte, čim ju zmenšíte.

kŕmidlo

Šikmá strieška odvedie vodu a sneh mimo krmítka. Preto stredový stĺpik, spájajúci dno a strechu, na hornej strane odrežte pod miernym uhlom. Na stĺpik okrem hranolčeka môžete použiť aj kus odrezaného hrubšieho konára po reze stromov. Opäť môžete súčasti spojiť dvojicou klincov, ale v tomto prípade budú vruty naozaj istejšie. Po dvoch z každej strany krmítka.

Na koniec treba krmítko na strom upevniť. Napríklad za hák, ktorý vyrobíme z dlhšieho vrutu alebo použijeme hotový lustrový hák. Zakrútením do stredového stĺpika zároveň celé krmítko vyvážime. Na konár stromu zaveste krmítko na kvalitný hrubý povrázok, drôt alebo tenkú retiazku.

sýkorky na krmítku

Potom už len nasypte slnečnicové semená, ktoré kúpite v hypermarkete a vzdiaľte sa na takých tridsať metrov. Vtáčiky sú plaché a aj keď si všimnú, že sa objavila potrava pre ne, prilietavajú veľmi opatrne a dlho pozorujú okolie krmítka, či je pre ne bezpečné.

Keď sa sýkorky odhodlajú a priletia, nikdy sa na krmítku nezdržia dlho. Priletia, chytia do zobáčika jedno semeno a odletia na vedľajší konár. Okrem sýkoriek s charakteristickým sfarbením sa môžu na krmítku objaviť aj iné spevavce. Ak máte fotoaparát, skúste „uloviť“ zaujímavé zábery a potom doma hádať, o aké vtáky sa jedná. So správnym, určením druhov vám pomôže atlas vtákov alebo internet.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.