Možnosti použitia tatranského profilu v exteriéri

tatranskyprofilSíce si tatranský profil spájame výlučne s jeho použitím v interiéroch domácností, tento drevený obklad sa nestratí ani vo vonkajších priestoroch. Vyznačuje sa vysokou tvárnosťou, a preto je ideálny hneď na viacero spôsobov použitia. Niektoré z nich vám predstavíme aj v tomto článku.

Tatranský profil ako ideálne podbitie strechy

Azda najčastejšie sa tatranský profil v exteriéri používa na podbitku strechy. Aj keď dnes veľa ľudí, ktorí stavajú domy, bežnú podbitku nerobia, ale priestor pod strechou oteplia polystyrénom a nahodia naň bežnú omietku, stále má táto tradičná forma podbitia svojich priaznivcov. A to nielen kvôli zaujímavému vzhľadu, ale aj jednoduchej práci. Stačí si len tatranský profil napíliť na požadované rozmery, vytvoriť podkladovú konštrukciu z tenších drevených hranolčekov a môže sa začať s budovaním podbitky. To je výrazne uľahčené systémom pero-drážka, ktorý robí z podbitia strechy tatranským profilom skladačku. Po ukončení pokladania tatranského profilu ho nezabúdajte ošetriť ochranným náterom. Ľudia najčastejšie volia tradičný lak na drevo, prípadne bielu farbu.

Vonkajší obklad steny

Aj keď tatranským profilom zvyčajne obkladáme steny v interiéri, vylúčené nie je ani jeho použitie na vonkajšie steny. Dokonca, aj s pridanou izolačnou schopnosťou, ktorá je ešte umocnená, ak medzi stenu a profil vložíme sklenú vatu, prípadne polystyrén. Tatranským profilom sa najčastejšie obkladajú severné strany domov, práve z dôvodu izolačných vlastností, prípadne závetria alebo pristavené verandy.

plot3

Malý sklad na záhradné náradie či búda pre psa

Dnes si už veľmi ľahko kúpite hotový záhradný domček, avšak s trochou šikovnosti si ho dokážete postaviť aj svojpomocne. Budete na to potrebovať len drevené hranoly, z ktorých si vytvoríte konštrukciu domčeka, tatranský profil a vhodnú strešnú krytinu. Samotné steny budú tvorené tatranským profilom, ktorý na konštrukciu z hranolov položíte veľmi rýchlo. Výstavba takéhoto záhradného skladu sa preto stane záležitosťou jedného víkendu. Podobne ako záhradný domček dokážete z tatranského profilu vytvoriť aj búdu pre psa.

Na ohradenie záhradného domčeka, prípadne búdy, môžete využiť aj plotové dosky. V druhom prípade však musia byť veľmi nahusto, aby cez ne pes nemohol utiecť zo svojho vyčleneného priestoru.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom a označený ako . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.