Zdá sa vám to divné, že by krutý mráz mohol byť užitočný balkónovým kvetom? Áno, je to tak, i keď nie práve tým, ktoré ste koncom roka zabudli na oknách a teraz zmrzli. Mráz môže pomôcť tým kvetom a balkónovej zelenine, ktoré na svoje balkóny a terasy vyložíte na jar. Pomôže ich ochrániť pred škodcami v pôde, ktoré by mladé rastlinky kvetín, paprík či paradajok likvidovali od začiatku.
Ak máte staršiu zeminu, ktorá vám zostala po jarnej výsadbe vlani, v sáčku uloženú v pivnici, je celkom možné, že sa v nej nachádzajú chrobáčiky a larvy škodcov, ktoré len čakajú, kedy sa oteplí a kedy do nej zasadíte mladé korienky nových rastlín. A tak isto je to so zeminou, ktorá je uložená v skladoch predajcov. Preto radíme využiť súčasné mrazivé počasie a vrecká so substrátmi vyložiť na balkón tak, aby aspoň dve či tri noci boli vystavené mrazu mínus desať stupňov Celzia alebo viac. Tým dôjde k zahubeniu škodcov a vy môžete takýto substrát bez obáv použiť na výsev nových rastliniek zo semien alebo neskôr k výsadbe sadeníc do kvetináčov a truhlíkov. Hoci na kvety je ešte priskoro, papriky sa začnú vysievať čo nevidieť.
Mrazom ošetrené substráty na jar a v lete nevyžadujú chemické postreky proti škodcom, ktorí zvyknú prezimovať v zemine. Hoci na okrasné kvety sa nemusíte obávať používať chemické prípravky, ak sa rozhodnete na balkóne pestovať balkónové paradajky či inú balkónovú zeleninu a drobné ovocie (jahody…), možnosť pestovať si vlastnú zeleninu bez chémie je vítaná. Nie len, že odbremeníte svoje telo od chemických látok, ale získate aj zdravú a chutnú zeleninu, ktorej vôňa sa s kupovanou nedá porovnať. A máte ju k dispozícii vždy čerstvú, veď stačí len zájsť si na svoj balkón a odtrhnúť si čerstvý voňavý a chutný sladký plod.
O kvalite a kráse svojho balkóna môžete rozhodnúť už teraz. Bez chémie a v spoluprác s prírodou.