Na papierových obrúskoch nájdete vtipy, mačky aj lietadlá

servitky Ktorý zberateľský koníček zaujíma len nežné pohlavie? Zhromažďovanie papierových obrúskov! Podľa informačných ročeniek Klubu zberateľov kuriozít sa u nás o získavanie, vymieňania a triedenie papierových obrúskov zaujímajú iba ženy a dievčatá (chlapci a páni sú však vítaní). Zberateliek, ktoré sa svojej záľube venujú starostlivo a naplno, je u nás pár desiatok.

 

Papierové obrúsky sa delia do dvoch základných kategórií: s nápismi a bez nápisov

Obrúsky s nápismi bývajú väčšinou reklamné. Sú na nich vytlačené napríklad slogany najrôznejších hotelov a reštaurácií, informácie o firmách a ich výrobkoch, propagačné texty športových klubov, názvy filmov so stručným popisom deja a menom režiséra, hercov a herečiek aj upozornenie na kultúrne podujatia alebo životné výročie. Slovenské zberateľky ale vlastnia aj kuriozity: napríklad obrúsky obsahujúcimi textové slovníky alebo obrúsky popísané vtipmi.

servitky

Najobľúbenejšie a najzbieranejšie sú ale papierové obrúsky bez nápisov, zato s najrôznejšími obrázkami. Zberateľky najčastejšie zhromažďujú obrúsky s motívmi kvetov a rastlín, zvierat (hlavne mačiek) alebo Vianoc a Veľkej noci. Na obrúskoch ale môžete nájsť napríklad aj tváre známych hercov a herečiek alebo spevákov a speváčok. Zvláštnosťou sú náboženské obrázky.

Odkiaľ že to …?

Určenie krajiny pôvodu je ale pri papierových obrúskoch mnohokrát značne problematické. Tento tlačený údaj predovšetkým na exemplároch väčšinou chýba. Bežný tiež je obrúsok vyrobený v jednom štáte a potlačený v úplne inej krajine. Informuje o tom server www.sberatel-ksk.cz:

Najtypickejším príkladom je práve Česká republika. Obrúsky pre reštaurácie sa u nás totiž takmer nevyrábajú, a tak pri pátraní po pôvode možno napr. dôjsť k prípadu, že obrúsok je vyrobený v Maďarsku, dovezie a potlačí ho ruská firma sídliaca v Prahe, na zákazku nielen pre reštauráciu v centre Prahy, ale aj pre kasína v Rusku. Že je obrúsok maďarský, spozná len zberateľ, ktorý dokáže určiť typ papiera, charakteristický pre daný štát. Ale obrúsok v zbierke rovnako skončí medzi tuzemskými obrúskami, prípadne ešte špecializácia – restaurace- Praha, v druhom prípade medzi ruskými, ak je to z neho zrejmé. České zberateľky si vymieňajú svoje exempláre i s kolegyňami zo zahraničia. Najviac sa zberateľkami z Nemecka, Maďarska a Dánska.

Papierové podšálky

Akýmsi „podoborom“ zbierania papierových obrúskov je zbieranie papierových podšálok. Najčastejšími historickými podšálkami sú exempláre z prednovembrového Československa, ktoré sa predávali spolu s papierovým prestieraním (výrobca SUPRA Ružomberok). V súčasnosti sú najbežnejšie reklamné podšálky pod kávu (Alfredo, Lavazza, Tchibo, Nescafé…). Samostatnou kapitolou je zbieranie papierových podšálok pivovarov.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby, Kuchyňa a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.