Najradšej fotím zrkadlovkou

Jeden obrázok je za sto slov a preto aj na našom webe radi dopĺňame písanú informáciu autentickými fotografiami, či už sa jedná o recepty na chutné a zdravé jedlá alebo články o záhrade a pestovanie. Za tú dobu, čo pre tieto články fotografujeme, sme vystriedali niekoľko fotoaparátov. Pretože ale u varení nebývajú vždy najideálnejšie podmienky pre fotografovanie, rozhodol som sa tento rok svoju fotografickú výbavu razantne obmeniť.

 

Keď dokončíte chutný a dobre vyzerajúci koláč v podvečernom šere, máte dve možnosti. Buď ho vyfotografovať s rizikom, že fotka, na rozdiel od skutočného koláča, nebude veľmi vábna. Alebo koláč zjete až na druhý deň, keď ho vyfotografujete za priaznivejšieho svetla. Zvolil som tretiu cestu, ku všetkým tým už starším a nevýkonnými kompaktom som si vydal zrkadlovku NIKON D5100, aby som mohol fotiť kedykoľvek to potrebujem alebo sa mi chce. A tiež filmovať 😉

Už samotné vybaľovanie Nikonu z krabice bolo zážitkom. Do ruky sa vám dostane telo fotoaparátu, ktoré už svojou váhou napovedá, že je v ňom niečo viac, než v tých „škatuľkách od mydla“, ako nazýva kompakty môj známy. Dobre padne do ruky, dobre sa drží aj len jednou rukou a ovládacie prvky sú na dosah prstov.

D5100

Objektív nemusí byť len jeden

Tento typ prístrojov sa vyznačuje možnosťou meniť objektívy, čo pre užívateľa znamená vždy dobré fotky, či už fotografujete detaily v domácnosti, napríklad prípravu jedál, alebo v prírode vzdialené objekty. Každý fotograf vám povie, že objektív si máte kúpiť podľa toho, čo sa chystáte fotografovať. Ja som vedel, že potrebujem fotiť veľa z blízka v kuchyni, ale tiež si rád prinesiem zaujímavé snímky z výletu, tam sa využije zoom. Pre takéto univerzálne použitie do začiatku sa hodí napríklad objektív Nikkor 18-105 AF-S DX VR. Výrobca dodáva telo fotoaparátu v sade s rôznymi takzvane setovým objektívy pre uľahčenie vstupu do sveta zrkadloviek každému začínajúcemu fotografovi.

Samozrejme som svoj nový Nikon D5100 dôkladne vyskúšal. Vrátane fotenie do raw formátu, to ale pre svoje potreby nevyužijem. Fotografovanie do jpg mi plne postačuje a hneď prvé skúšobné zábery ukázali kvalitu 16 megapixelového snímača. Aj pri slabšom osvetlení v kuchyni mi vyšli skvelé fotky bez známky degradácie snímok pre nedostatok svetla. Šum sa na obrázku objavuje až pri naozaj vysokom ISO, pri hodnote 800 je nebadateľný. Takže sa splnilo moje očakávania, kvalitné fotografie môžem robiť aj v situáciách, kedy staršie fotoaparáty zlyhávali.

Zrkadlovka úžasné rýchlo ostrí a tento Nikon dokáže snímať aj sekvencie rýchlosťou 4 obrázky za sekundu. Ideálny pre fotografovanie športu alebo iné rýchle akcie. Neskôr na počítači vyberiete najlepšiu snímku a ostatné zmažete. Zľahka ale zaplníte SD kartu, pretože takto hravo urobím aj 20 snímok za sebou! Podľa situácie a fotografovanej scény volím buď plne automatický režim, tento majú všetky fotoaparáty, kompakty a zrkadlovky, alebo niektorý z poloautomatických, najčastejšie nastavím clonu podľa požadovanej hĺbky ostrosti a nechám aparát vybrať čas a ISO.

Fotenie sa zrkadlovkou Nikon D5100 ma úžasne baví a verím, že aj vy ste si všimli zvýšenú kvalitu snímok, ktorými ilustrujeme naše články.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.