Ak ste tiež toho roku pestovali svoju vlastnú zdravú zeleninu na balkónoch a oknách bytoviek, pravdepodobne ste už tiež pozbierali posledné plody. Ochladilo sa aj slnka svieti menej, papriky a paradajky prestali rásť a rastliny začali chradnúť. Raz darmo, papriky a paradajky, aj tie balkónové, sú letná zelenina. Ale musíte uznať, že parádu na balkónoch robili aspoň takú istú, ako keby ste pestovali klasické, síce svojou farebnosťou krásne, ale kvety bez úžitku.
Počet ľudí, ktorí prešli z okrasného balkóna na úžitkový, z roka na rok rastie. Vedú ich k tomu dva dôvody. Tým prvým je fakt, že náklady na kvetinový balkón a zeleninový balkón sú približne rovnaké. Truhlíky, substrát, voda na polievanie a aj nákup priesad vyjde na jedny peniaze. Starostlivosť je tiež zhruba rovnaká, rozdiel je ale vo výsledku. Kým sa niekto pýši pestrofarebnou nádherou, iný sa môže hrdiť doma dopestovanou úrodou. Na balkónoch sa darí nie len kríčkovým cherry odrodám rajčín, ale bez problémov dopestujete aj klasické odrody paradajok a paprík s oporou. S nimi aj reďkovky, vedľa nich mesačné jahody.
Druhým dôvodom môže byť úspora. Nemusíte (tak často) kupovať zeleninu v supermarkete. Tá doma pestovaná je nie len po ruke, kedykoľvek máte chuť, ale aj lepšie vonia a chutí, ako priemyselne pestované rajčiny. Pri príprave raňajok jednoducho vyjdete na balkón, oberiete na slnku dozreté plody a máte skvelú prílohu k domácemu chlebu s maslom. Ušetríte tak peniaze aj zdravie od zbytočnej chémie.
Keď však končí sezóna pestovania balkónovej zeleniny, treba rastliny zlikvidovať. Výhodu máte, ak zároveň máte aj záhradku. Zvyšky rastlín skončia v komposte, zeminou ich môžete presypať. Pred panelákom rastúce kvety ochránite mulčom, ktorý urobíte nastrihaním stoniek balkónových rastlín na krátku kúsky. Počas zimy sa rozložia a pôsobia ako prírodné hnojivo. Vyžitou zeminou z truhlíkov prihrňte napríklad ruže alebo ju jednoducho rozsypte do trávnika. Vždy lepšie, ako to všetko vyhodiť do kontajnera.
Na jar do truhlíkov nasypte substrát pre zeleninu (obsahuje prírodné hnojivo, nie syntetické ako substráty pre balkónové kvety) a na trhu kúpte priesady. Alebo si ich zo semiačok začnite pestovať v januári-februári. Zavčasu na jar vaše balkóny opäť ozdobí zelená užitočná krása v podobe balkónovej zeleniny.