Možno sa stalo aj vám, že sieťky proti hmyzu na oknách vášho bytu ste našli poškodené, deravé. Nejedná sa o problém starnutia materiálu, diery do sieťok narobili vtáčiky. Nálety malých vtákov na plastové sieťky sú najčastejšie na jeseň a najmä vtedy, keď máte pri bytovke pred oknami stromy. Čo je príčinou poškodzovania sieťok a ako tomu predísť?
Vtákom nezachutil plast, ako by si mohli niektorí ľudia myslieť. Stále poľujú na hmyz. A malé mušky vidia aj vtedy, keď uviazli o okách sieťok na okná. Pri snahe ich zo sieťky vydolovať ju potrhajú. Ochrana sietí spočíva v ich čistení.
Najmä v blízkosti stromov sa vyskytuje množstvo drobného hmyzu. A hoci sieťky na oknách zabránia, aby sa tento hmyz dostal do nášho bytu, nezabránia tomu, aby hmyz v sieťke uviazol. Ak si ho vtáčiky všimnú, začnú nalietavať na sieťky a začnú vyzobávať mušky z nich.
Preto na jeseň sa oplatí sieťky skontrolovať a vyčistiť. Ale nestačí to urobiť raz. Aspoň raz za týždeň by ste mali okno otvoriť, skontrolovať sieťku proti jasnej oblohe a ak zbadáte malú drobnú mušku, ostrým špáratkom ju opatrne vytlačte von. Skôr, než si ju všimnú sýkorky alebo iné drobné spevavce.
Ak už ste našli v sieťke drobný otvor, ľahko ho opravíte, keď poškodené miesto pretriete lepidlom typu chemoprén. Nebude to síce extra pekné, ale zato funkčné riešenie. Ak je dier po vtákoch priveľa, môžete si nechať vymeniť sieťku v ráme v špecializovanej firme na montáž plastových okien. Stačí, ak im donesiete rám so sieťkou a oni vám sieť vymenia. Nie vždy je to na počkanie, no vždy to stojí len pár eur.