Silné magnety v domácnosti

Magnety a ich účinok si pamätáme zo školy, používali sa kedysi na pripevnenie papierov na kovové tabule. Alebo na experimenty v školskom laboratóriu. Dnes sú časté detské hry s magnetmi, rôzne „kúzla“ pre pobavenie. Ale moderné silné magnety nájdu svoje uplatnenie aj v bežnej domácnosti. Ukážeme vám dva príklady, kedy sa stanú užitočným pomocníkom v kuchyni.

 

Magnety sú priťahované nielen k sebe navzájom opačnými pólmi, ale aj ku všetkým materiálom, obsahujúcim železo. V mnohých domácnostiach sú obľúbené pestrofarebné a obrázkové magnety, prilepené príťažlivou silou na dvere chladničky. Našťastie ešte nikoho nenapadlo pre výrobu chladiacich skríň použiť hliník alebo plastických hmôt 😉 Aj keď potom bude stačiť natrieť chladničku magnetickou farbou a bude „vymaľované“ 😀

Ja som doma prvýkrát využil silné magnety v kuchyni pred pár rokmi. Kúpili sme nový piezoelektrický zapaľovač k plynovému sporáku a na rad prišla klasická otázka „kam s ním“. Aby sa nepovaľoval len tak, využil som plechový digestor nad sporákom. Na jeho prednú stenu som zvnútra položil malý, ale silný magnet a teraz mi stačí po zapálení plynu v horáku priložiť zapaľovač jeho hornou časťou na odsávač pár, kde sa „zázračne“ udrží až do ďalšieho použitia. Využívam faktu, že skriňa odsávača aj horný koniec zapaľovača sú oceľové, teda ich malý silný magnet perfektne drží na svojom mieste. Žiadny háčik ani spona mi nebráni v rýchlom odobraní zapaľovača ani ho nemusím presne nasadzovať na držiak. Jednoducho priložím na odsávač pár.

magnett

Keď mi manželka oznámila, že dvierka na jej elektrickej rúre už nedovierajú a preto je ohrozené pečenie môjho obľúbeného kváskového chleba, bol som smutný. Samotný pružinový mechanizmus dovierania dvierok bol natoľko poškodený, že nešiel opraviť. A kupovať novú rúru, keď tá stará pečie stále dobre, aj tesnenie je v poriadku, len nedržia zatvorené dvierka, som zavrhol. Opäť som siahol po neodýmovom magnete. Pásik magnetu som položil na rám rúry nad tesnenie. Vybral som taký, aby hrúbka magnetu bola asi o milimeter menšia, než medzera medzi rámom a dvierkami pri zatvorenej polohe. Aj keď sa magnet a dvierka nedotýkajú, prídržná sila kúsku neodymového magnetu je tak silná, že bezpečne udrží rúru zatvorenú a u nás sa opäť pečie náš domáci chlieb.

Článok bol uverejnený v kategórii Kuchyňa a označený ako . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.