Pri hľadaní nového bytu nás zaujímajú najčastejšie lokalita, potom orientácia bytu na svetové strany a v neposlednom rade aj vnútorná dispozícia. Každý máme predstavu, aká veľká by mala byť obývačka, akú najmenšiu kuchyňu sme ochotní akceptovať a tiež, ako si predstavujeme zariadenie kúpelne. Keď byt spĺňa všetky naše nároky v tomto ohľade, pozrite sa naň ešte raz z iného uhla. Je v ňom dostatok odkladacích priestorov?
Štandardný byt je dispozične riešený tak, aby v ňom bývala štandardná rodina so štandardnými potrebami. Nie je problém umiestniť postele, sedačku, nábytok, nie je problém v byte spať pohodlne a užívať si deň.
Problémy môžu nastať, keď máte hobby, keď chcete tráviť voľný čas a víkendy mimo bytu. Pretože po návrate sa musíte niekde zložiť, niekam treba umiestniť voľnočasový odev a športové vybavenie. A keď sa venujete športu inému v lete a inému v zime alebo máte tých koníčkov viac, zrazu je každý byt malý, zrazu je v každom nedostatok odkladacích priestorov.
Kým zimný športový odev a letné cyklooblečenie hravo uložíte do veľkých šatníkových skríň v spálni, umiestniť v byte dva bicykle pre rodičov a dva pre ich potomkov už také jednoduché nie je. Trochu môžu pomôcť závesné držiaky, ale povedzme si pravdu, vyhýbať sa v predizbe zaveseným bicyklom celý rok… A ani balkón nie je najlepším miestom pre odloženie bicyklov.
Paneláková chodba so vstavanými skriňami sa dá využiť na ukladanie menších vecí. Najmä keď skrine zväčšíte, využijete priestor nad dverami na nižšie police. Potom do nich zmestíte nie len badmintonovú súpravu, športové lopty, ale po zime aj detské lyžiarky aj lyžiarky pre dospelých.
Vysoko umiestnené police s odsúvacími dvierkami využijete na sezónne odložené športové vybavenie a aktuálne používané veci vložíte na sezónu do nižších skriniek, aby ste nemuseli často využívať malé schodíky pre prístup do skriniek. Pri výbere nového bytu teda klaďte dôraz na veľkosť predsiene aj na pivnicu a jej bezpečnosť.