Vedenie automobilu, nie je pre každého jednoduché. Je to zodpovednosť, ktorú každý vodič pri šoférovaní cíti. Musíte si dávať pozor na cestu, na iných vodičov, na ľudí na ceste, všímať si značky. Je to mnoho podnetov, ktoré musíte v určitej rýchlosti vnímať, aby ste sa dopravili do vášho cieľa. Do vášho cieľa vás zavezú aj tieto automobily, ktoré pre vás máme k dispozícii – nový Opel Astra, Opel Corsa alebo Opel Crossland, stačí si len vybrať. Ručíme zato, že pohodlnú jazdu zažijete práve s nimi. Pozrime sa však na to, čo by mal každý vodič dodržiavať.
1. Ruky na volante a oči na stopkách
Počas šoférovania, by sa mal každý vodič vyhýbať činnostiam, ktoré znižujú jeho pozornosť alebo bdelosť. Rozhodne počas šoférovania nefajčite a nepozerajte sa do telefónu. Milé dámy, rozhodne sa počas šoférovania nemaľujte, alebo neutišujte vaše dieťa či psíka. Radšej zastavte a tak vykonajte čo potrebujete, ide nielen o vašu bezpečnosť, ale aj bezpečnosť vašich blízkych na ktorých vám záleží. Už dávno neplatí, že ideálna poloha rúk na volante je na 10 a 2 hodine. Toto pravidlo vzniklo v časoch, keď autá ešte neboli vybavené airbagmi. Najbezpečnejší spôsob držania volantu je v 9 a 3 polohe, pričom palec máte po obvode volantu, nie obtočený. Vyhnete sa tak nepríjemným zraneniam v prípade kolízie.
2. Nebezpečný vodič, je ten unavený
Ak ste nespali 24 hodín, má to na vás rovnaký účinok, akoby ste mali v krvi jedno promile alkoholu. Nikto z nás si nesadne s jedným promile alkoholu za volant, však? Preto je potrebné sa pred šoférovaním aj poriadne vyspať, hlavne ak vás čakajú dlhšie vzdialenosti.
3. Primeraná rýchlosť a bezpečné vzdialenosti
Najčastejšie nehody spôsobujú vodiči, ktorí šli príliš rýchlo, no ísť aj príliš pomaly je rovnako nebezpečné. Jazdiť podobnou rýchlosťou ako ostatné vozidlá je pre vás tá najväčšia istota. Vodič je povinný udržiavať za autom aj pred ním taký odstup, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy, poprípade ju prispôsobiť. Minimálna bezpečná vzdialenosť medzi autami je definovaná časom 2 sekúnd, pre ťažšie vozidlá platí pravidlo 3 sekúnd.
4. Nevšímajte si provokácie
Mnoho vodičov sa počas jazdy provokuje, nejazdia s ohľadom na svoje povahové črty. Cholerici by sa mali kontrolovať, flegmatici by mali aktívne udržiavať svoju pozornosť. Neznižujte sa na úroveň vodiča, ktorý sa správa agresívne. Hrubé gestá, trúbenie a iné konfrontácie vám za to nestoja, je dosť možné, že daného človeka na ceste už nikdy nestretnete. Tak načo sa rozčuľovať. ☺
5. Správne predbiehanie
Pri predbiehaní sa náhle zvýši odpor vzduchu predbiehaného auta a naopak odpor predbiehaného auta začne klesať. To má za následok psychologický efekt, keď má predbiehajúci pocit, že ten druhý zámerne zrýchľuje, zatiaľ čo predbiehaný sa čuduje, prečo predbiehané vozidlo zrazu spomaľuje. Predbiehajte teda s ohľadom na druhých.
6. Pás a svetlá sú nevyhnutnosťou
Bezpečnostný pás znižuje riziko smrteľného zranenia o polovicu. Smerovky treba používať vždy pri zmene smeru jazdy a tiež pri obchádzaní prekážok na ceste. Musíte si dávať pozor, aby ste nevhodným nastavením svetiel pri nočnej jazde neosvetlili vodičov v protismere. Správnym nastavením svetiel zaisťujete bezpečnosť protiidúcich vodičov aj svoju vlastnú.