Úroda z balkóna

Je to skvelé môcť si každé ráno vyjsť na balkón a odtrhnúť si zopár čerstvých a voňavých červených paradajok a dať si ich s chlebom a maslom či šunkou na raňajky. Aby ste takúto možnosť mali aj vy, stačí jediné. Namiesto niektorých kvetov pestovať na balkóne kríčkové rajčiny. Myslíte si, že potom bude váš balkón menej pekný? Ste na omyle. Svieža zeleň paradajok aj farba ich plodov urobia váš balkón v očiach susedov zvláštnejším. A pre vás užitočnejším.

 

Práve leto je obdobím, kedy úroda balkónovej zeleniny začína dozrievať. Okrem obľúbených kríčkových odrôd paradajok, známych ako cherry paradajky či rajčiny Vilma, sa dajú na balkónoch pestovať aj papriky. Pravda, asi nie v množstve, aby ste z nich uvarili lečo s klobásou, ale na spestrenie raňajok ich bude určite dosť.

Pritom práve na paradajky odrody Vilma a im podobné nepotrebujete nijakú zvláštnu výbavu. Truhlíky také isté, ako používate na balkónové kvety, substrát v podstate rovnaký a aj množstvo vody na zálievku sa nijako nelíši od toho, čo vylejete každý deň na okrasné kvety na balkóne.

balkónové paradajky

Odmenou za starostlivosť o zeleninu vám budú chutné a šťavnaté plody každý deň. Jeden truhlík vám bude pre potešenie, zo štyroch už sa celkom slušne najete a ak zmestíte na váš balkón osem 60 centimetrových truhlíkov s cherry paradajkami, paprikami a mesačnými jahodami, bude váš jedálniček naozaj pestrý a zdravý. Veď predsa nebudete svoju zeleninu na balkóne hnojiť syntetickými hnojivami, keď ste im dopriali čerstvý výživný substrát, ani striekať chemickými prípravkami proti škodcom, pretože pri pestovaní v malom sa nemusíte báť hmyzu tak, ako veľkopestovatelia na monokultúrnych plochách.

Včely a iný opeľujúci hmyz nemá problém doletieť na balkón ani na ôsme poschodie, takže z každého kvetu sa vyvinie chutný plod. A balkón plný truhlíkov so zeleninou vyzerá zaujímavo a pekne aj z chodníka. Len susedom bude vŕtať, čo to máte za zvláštne guľaté červené kvety.

Jeden truhlík paradajok vás poteší, pri plnom balkóne zeleniny už asi aj pocítite úsporu rodinného rozpočtu pri nákupoch potravín. O sebestačnosti v zásobovaní sa nedá hovoriť, ale pri úplne rovnakých nákladoch, ako pri pestovaní okrasných kvetín si spestríte svoju domácu kuchyňu zaručene zdravou zeleninou pre celú rodinu.

Článok bol uverejnený v kategórii Kuchyňa a označený ako , , , , , , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.