Ventilačné čerpadlá pre úsporu nákladov na kúrenie

Tepelné čerpadlá si ľudia väčšinou spájajú s úsporou nákladov na vykurovanie v rodinných domoch. Rovnakú technológiu je možné inštalovať aj v bytoch či bytových domoch. Správne využitie tepelnej energie v objekte dovolí znižovať náklady. Tepelné čerpadlá sú určené nie len do nových stavieb, ale hodia sa aj pre rekonštruované objekty.

Každý objekt, ktorý je vykurovaný, musí byť aj vetraný. Ľudia vydýchajú vzduch, čím sa znižuje obsah kyslíka v ňom. Súčasne sa ale zvyšuje vlhkosť, jednak z dýchania ľudí, jednak z izbových kvetín aj z varenia v kuchyni. Keď otvoríte okná, spolu s vlhkosťou a CO2 uniká do okolia aj tepelná energia. Ako tomu zabrániť?

Práve to je úloha pre tepelné ventilačné čerpadlá. Po nainštalovaní vzduchotechnických potrubí pre prívod čerstvého vzduchu aj odvod vydýchaného a vlhkého vzduchu tepelné čerpadlá odnímu energiu zo starého vzduchu a použijú ju pre ohrev privádzaného vzduchu.

Energiu, ktorú poskytujú tepelné ventilačné čerpadlá, využijete na vykurovanie aj ohrev teplej vody. Vzhľadom na to, že nároky pri podlahovom vykurovaní alebo kúrení pomocou radiátorov sú odlišné, je potrebné si vybrať vhodné tepelné čerpadlo. Kompaktné jednotky sú vybavené aj vstavaným ohrievačom teplej vody pre domácnosť.

Rekuperácia tepla, ktoré by inak skončilo mimo domu, výrazne znižuje energetickú náročnosť bytu alebo domu. Úspora môže dosiahnuť až 50% zo súčasnej spotreby. Benefitom je čistenie vstupujúceho vzduchu, takže si vo svojom príbytku môžete užívať čistý vzduch za každých okolností. To je dobrá správa pre všetkých alergikov alebo pre ľudí, ktorí žijú v oblastiach s častým alebo opakovaným znečisteným vzduchu smogom či prachom.

Keď stojíte pred rekonštrukciou svojho domova a hľadáte spôsob zníženia nákladov na bývanie, tepelné čerpadlo môže byť dobrou voľbou.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom a označený ako , , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.