Vetrať treba aj v zime

Vetranie majú ľudia spojenie s letom. Vetrajú, keď je v bytoch horúco. Málokto si uvedomuje, že dôvodom na vetranie nie je zmena teploty, ale výmena vzduchu. A to pre jeho zlé zloženie v miestnosti a dobré zloženie vonku. Preto je vetranie potrebné aj v zime. A čím viac ľudí je v byte, tým častejšie treba vetrať. Avšak tak, aby sme zbytočne neprišli o energiu a teplo. Prečo vlastne treba vetrať?

 

Aby sme pochopili dôvody, pre ktoré je potrebné byty vetrať aj v zime aj v lete, musíme si uvedomiť, aké procesy sa v bytoch dejú a čo ovplyvňuje zloženie vzduchu v uzatvorenom byte.

Vo vzduchu sa zvyšuje vlhkosť, pretože vzduch, ktorý ľudia vydychujú, obsahuje vodné pary. Tiež sa para dostáva do vzduchu pri varení jedál alebo aj pri použití rýchlovarnej konvice. A vzdušná vlhkosť kondenzuje na chladnejších miestach, takými sú okenné tabule alebo rohy miestností, kde menej prúdi vzduch. Čo je ale menej výrazné a na prvý pohľad badateľné, no o to dôležitejšie, je zmena zloženia vzduchu.

Jednoducho zo vzduchu spotrebúvame kyslík na prácu svalov a mozgu a vydychujeme doň kysličník uhličitý. Zníženie obsahu kyslíka vo vzduchu je pre náš organizmus problém, no väčším je zvýšený podiel CO2. Čo nám môže spôsobiť?

bolesť hlavy

Zvýšený podiel kysličníka uhličitého vo vzduchu môže privodiť bolesti hlavy a stavy podobné chrípke. Výsledkom je zníženie výkonnosti, celková slabosť. Mizerná nálada aj mizerný výkon v práci.

Aby sme podobným problémom prešli, je potrebné pravidelne vetrať. Napríklad trikrát denne naplno otvoriť okno, tým sa rýchlo vymení vzduch a nezníži teplota nábytku či stien a od nich sa potom vzduch rýchlo zohreje. Tak isto má význam rýchle vyvetranie ráno po zobudení. Pravidelné vetranie je dôležité aj v školách alebo na pracovisku. Zabránite tým únave či nevysvetliteľným ochoreniam alebo slabosti.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom a označený ako , , , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.