Vetrať v správnom čase

window Horúčavy letných dní nám znepríjemňujú život nie len vonku, ale aj v našich bytoch. Keď vonku vplyvom slnka dosahujú teploty vzduchu nad tridsať stupňov Celzia, blížia sa im aj teploty v interiéroch. Ak nemáme k dispozícii klimatizáciu, ako správne vetrať, aby sa v bytoch dalo existovať?

 

Každé ráno sledujte teplotu v byte aj vonku a keď sa teplota vonku blíži teplote v miestnosti, zatvorte okná! Cez deň nevetrajte. Ak je teplota vzduchu vonku vyššia, ako teplota v byte, iba by ste si zbytočne pustili teplo do vnútra a od teplého vzduchu by sa zohriali aj predmety, ktoré by neskôr „kúrili“ ako radiátory v zime. Ilúzia osviežujúceho prievanu je len zdanie pohody, v skutočnosti teplý vzduch prúdiaci cez váš byt len zbytočne vysušuje vaše telo.

thermometer

Teplomer s meraním vonkajšej a vnútornej teploty vám pomôže určiť, kedy sa vzduch vonku večer už ochladil natoľko, že sa oplatí otvoriť okná a začať vetrať. Do bytu tak pustíte chladný vzduch, pomocou neho ochladíte nie len vzduch v miestnosti, ale aj steny a nábytok. V závislosti od vonkajšej teploty tak za jednu noc ochladíte vzduch v byte o niekoľko stupňov.

Cez deň sa vzduch v byte zohrieva od teploty ľudského tela, počas varenia alebo aj zapnutými spotrebičmi, ako sú napríklad televízor alebo počítač. Tiež slnečnými lúčmi cez okná. Otepľovaniu zabránia žalúzie na oknách alebo vonkajšie rolety.

ceiling_fan

Zmierniť pocit horúčavy v uzatvorenom byte pomôže stropný ventilátor, kombinovaný so svetlom, alebo jednoduchý stolný ventilátor.

Vetranie v horúčave nie je účinný spôsob, ako sa ochaldiť. Okná otvárajte len keď je teplota vonku nižšia, ako vo vnútri. Je to po zotmení alebo keď začne pršať. Ráno, keď odchádzate z domu, okná opäť zatvorte.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom, Kuchyňa, Obývačka, Spálňa a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.