Porušenie izolácie základov pri bytovom dome alebo poškodená strecha a následné zatekanie dažďovej vody do nosných múrov domu predstavuje vážny technický problém. Ak neriešime vlhkosť zavčasu, môže prerásť do problému so statikou celého domu a následné odstránenie tejto poruchy si vyžiada značné financie od majiteľov bytov. Preto v prípade vlhkých múrov zavčasu začnite tieto problémy riešiť, ešte skôr, ako sa pustíte do odstránenia príčiny vlhkosti v stenách.
Voda sa do stien môže dostať dvomi spôsobmi. Buď vzlínaním odspodu alebo zatekaním zhora. No dostať ju von je možné len jedným spôsobom. Odparením vody vo vzduchu. Kým na vonkajšej strane múru sa o odvod vody postará vietor, ktorý odfúkne vlhký vzduch z blízkosti steny, vo vnútri objektu je situácia komplikovanejšia. Vzduch má len obmedzenú schopnosť prijímať vlhkosť a keď je táto hranica dosiahnutá, ďalšie vysúšanie stien je zastavené. Steny zostávajú mokré, studené, strácajú schopnosť tepelnej izolácie. Zvyšujú sa náklady na vykurovanie a vlhkosťou sú poškodzované ako zariadenie bytov, tak aj predmety v nich.
Aby mohlo vysušovanie podmáčaných múrov pokračovať čo najrýchlejšie a následne sa mohlo pristúpiť aj k odstráneniu príčiny vlhnutia múrov, musíme znížiť vlhkosť vzduchu, aby bol schopný prijímať ďalšiu vlhkosť z múrov. V tom nám pomôžu prístroje, akými sú napríklad aj Odvlhčovače vzduchu REMKO. Podľa veľkosti priestoru, ktorý chceme zachrániť, zvolíme buď absorpčné alebo kompresorové odvlhčovače. O výbere vhodného prístroja rozhoduje aj jeho celkový výkon v porovnaní s veľkosťou priestoru, ktorý plánujeme takto odvlhčiť a tiež nesmieme zabúdať na spôsob, akým budeme odstraňovať zachytenú vodu. Vlhkosť zo vzduchu odvlhčovač vzduchu premení na kvapalinu, vodu, a tú je potrebné odviesť von z objektu.
Včasným použitím odvlhčovača zabránite vzniku ďalších škôd na objekte a pripravíte ho na opravu, aby vám dom slúžil ešte dlhé roky.