Ako určiť pravé a ľavé dvere

dvere Keď sa chystáte kúpiť do bytu nové dvere, tak väčšinou celkom presne viete, akej farby a dezénu dvere majú byť. Dokonca aj rozmery dverí si pamätáme. Preto nás niekedy zaskočí otázka predajcu: „Pravé alebo ľavé dvere“? Z technickej stránky je to totiž najrozhodujúcejší parameter, ktorý musíme poznať pri výbere dverí interiérových aj vonkajších. Ako ich rozlíšiť?

 

Dnes sú už všetky interiérové dvere štandardizované. Pri jednotnej výške sa vyrábajú rôzne šírky odstupňované po desať centimetrov a ak stavbári neurobili pri práci chybu, tak stačí dvere kúpiť, priviezť domov, staré dvere zvesiť z pántov a nové zavesiť.

Jediný rozdiel je práve v tých pántoch. Na ktorej strane dverí majú byť?

Pri dverách sa zaviedla norma, že sa rozlišujú na pravé a ľavé dvere podľa toho, na ktorej strane dverí sú závesy, pánty, keď sa na dvere pozeráme tak, že sa otvárajú smerom k nám. Ak sa teda postavíme k zatvoreným dverám, rukou chytíme kľučku a dvere s otvoria na pravú stranu, dvere sú to pravé. Ak pri otváraní dverí smerom k nám sa dvere otvárajú smerom doľava, na ľavej strane otvorených dverí sú dverové závesy, dvere sú to ľavé.

dverelave

Keď sa naučíte rozoznávať pravé a ľavé dvere, nebudete mať problém ani s kupovaním zámkov do dverí, ktoré sa rovnako rozlišujú podľa orientácie jazýčka do zárubne. Aj keď moderné dverové zámky majú možnosť jednoducho otočiť jazýček tak, aby sa dal použiť na dvere pravé aj ľavé.

Článok bol uverejnený v kategórii Kuchyňa, Kúpelňa, Obývačka, Spálňa a označený ako . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.