CAD programy a extrakcia dát do Excelu: kedy vám pomôže?

CAD programy na technické kreslenie vám pomôžu pri tvorbe odbornej dokumentácie. Čo v prípade, ak potrebujete aj zvlášť dáta pre ďalšie spracovanie? Prípadne by ste chceli mať extra základné body a informácie ku prezentácii na meeting?

Extrakcia dát do Excelu ako na to?

Riešením je vytvoriť tabuľkový výpis objektov z vašich návrhov. Požadované údaje potom uložte do tabuľky Excel. Tú môžu využiť ako podklad vaši kolegovia alebo ďalší ľudia, participujúci na projekte.

Prepojte vaše návrhy v CAD programe s tabuľkami EXCEL pomocou funkcie AutoXls Table pre výpočty kusov, plôch či dĺžok. Asociativita zaistí automatickú aktualizáciu tabuľky, keď budete hocičo meniť v technickom výkrese.

Kedy postačí Excel a kedy už nie?

Excel však aj sám o sebe poslúži na zakreslenie základov, ako sú napríklad pôdorys, priečky, otvor pre dvere a okná, či rozmiestnenie nábytku. Stačí, ak sa pohráte s orámovaniami, rozmermi, čiarami, hrúbkou, farbou.

Musíte však počítať s tým, že takýto návrh nebude úplne presný a postačí pre domáce použitie. Pre väčšie stavby, výmery či obecné projekty už budete potrebovať profesionálnejšie zázemie.

Ak chcete odbornú technickú dokumentáciu, zaobstarajte si licenciu na CAD programy, medzi ktorými nájdete 2D i 3D verzie, niečo pre strojárov i architektov.

CAD ako alternatíva za AutoCAD

Na CAD program na technické kreslenie si zvyknete naozaj veľmi rýchlo. Dôvod? Je vyvíjaný tak, aby sa čo najviac podobal na klasický (GstarCAD Standard) alebo veľký AutoCAD (GstarCAD Professional). Preto sa nemusíte bať, že by ste si museli dlho zvykať a preškolovávať sa. Okrem toho sa dajú z tohto programu preniesť do nového CADu nastavenia a užívateľské súbory (typy čiar, šrafy, fonty, kótovacie štýly, šablóny DWT).

Tento článok bo uverejnený v kategórii Nezaradené. Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.