Kniha ako koníček? Pradávny zvyk

globus Mnoho ľudí začalo svoj voľný čas tráviť čítaním (knihy, časopisy, noviny, atď.). Tvrdia, že je to ich koníček a obľúbená aktivita. Akonáhle si splnia svoje pracovné i súkromné povinnosti, môžu sa začať venovať svojim milovaným knihám. Usadia sa na tiché miesto, kde ich nebude nikto vyrušovať. Nič nedokáže čitateľa potešiť, ako stará dobrá tlačená podoba knihy. Existujú už síce aj v elektronickej podobe, ale nezameniteľné šušťanie pri otáčaní stránok, prsty zamazané od tlačiarenské farby a typická vôňa papiera, je priamo omamná.

 

Druhy kníh

citanie Väčšina žien a dievčat priamo miluje romantiku. Čítať príbehy o láske, zrade, dobrodružstve a krásnom prostredí, v ktorom sa dej knihy odohráva. Jedným slovom romantika. Nielenže pri tom relaxujú, ale aj snívajú. Sny o láske, ktorú by si sama priala zažiť každá žena. Tak prečo si o tom aspoň neprečítať. Niektoré ženy čítaním utekajú od reality. Doma majú napríklad násilníckeho partnera a pri čítaní sa dostávajú do úplne iného sveta úžasných zážitkov a harmonických lások, ktoré prekonajú takmer všetko.

Mužov a chlapcov zase skôr nájdete zaborených nosom v novinách alebo časopisoch o počítačovej technike, rybárčení, lietadlách či autách. Nájdu sa však aj takí, ktorí dávajú prednosť westernovému žánru („kovbojkám“), plnému akcie a strieľania. Nepohrdnú však ani knihami o upíroch, tajomnosti, nadprirodzenu či múmiách.

Staršia generácia sa potom radšej zameriava na slovenskú literatúru či dobrú detektívku. Hľadanie páchateľa ich priamo nabáda k používaniu mozgových závitov a podľa nápovedí v knihe sami dedukujú, kto je vrah.

Dokonca existujú rôzne čitateľské spolky, kde sa títo nadšenci schádzajú. Predčítavajú si a následne preberajú jednotlivé etapy či kapitoly. Snažia sa rozobrať obsah a premýšľajú, čo by sa im na knihe páčilo viac a čo menej. Existuje však mnoho ľudí, ktorí priamo zbožňujú poéziu, poviedky, prózy, drámu či sci – fi. Každý si môže vybrať takú knihu či časopis (o bývaní, pletení, módnych novinách a trendoch), ktorá je ich srdcu najbližšie. Ak vás jeden žáner omrzí, môže skúsiť iný. V tomto ohľade nie ste nikým a ničím obmedzovaní.

Pozor: Je potrebné sa tomuto koníčku venovať s určitou mierou. Dosť často sa totiž stáva, že sa do knihy natoľko začítate (ľudovo povedané „zažeriete“), že ani nevnímate svoje okolie. Deti či partner na vás budú hovoriť a vy ich nebudete vôbec vnímať. Je to krásny a pradávny zvyk a nemalo by sa naň zabúdať. Najprv povinnosti a až potom zábava.

Niekto by možno mohol namietať, že to môže byť aj veľmi nákladný koníček, ale aj to sa dá vyriešiť. Dnes totiž existuje mnoho a mnoho antikvariátov. Tam zoženiete aj celú sériu dielov vášho obľúbeného autora za pár korún. Je jedno či domáceho či zahraničného autora. A nebude vás to ani stáť veľa peňazí. Vidiecke i mestské knižnice tiež mávajú k dispozícii na zapožičanie stovky (aj tisíce) kníh. Stačí si len vybrať. Knihy sa dajú zohnať kdekoľvek. U priateľov, rodiny, známych aj kolegov z práce.

citatelka

Aké sú prínosy čítania?

Rozvíjate si tým nielen svoju slovnú zásobu, relaxujete, snívate, ale aj objavujete nepoznané či zabudnuté. Láska ku knihám dokonca býva často odovzdávaná z generácie na generáciu. V dnešnej modernej dobe plnej počítačov a ďalšej elektroniky by mohla byť klasicky tlačená kniha zabudnutá. A to by bola veľká škoda. Citát na záver „Čítanie dobrej knihy je ustavičný dialóg, pri ktorom nás kniha oslovuje a naša duša odpovedá“, André Maurois.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.