Koľko ušetria senzorové svetlá na schodisku?

zarovkyDnes je moderné inštalovať do spoločných priestorov bytových domov senzorové svetlá. Poskytujú nový komfort v tom, že pri vstupe do chodby nemusíte ručne zapínať svetlo. Ale primárnym dôvodom pre ich montáž je snaha po úspore. Tým, že sa rozsvieti svetlo len na poschodí, na ktorom sa pohybujú ľudia, sa zníži spotreba elektrickej energie. A netreba sa báť, že niekto zabudne zhasnúť. S akou úsporou môžeme počítať?

 

Skôr, ako začnete vo vašej bytovke šetriť elektrickú energiu, musíte vymeniť všetky svetlá a odstaviť vypínače. Potom si môžete užívať automatického systému rozsvecovania a zhasínania svetiel vo vchode, suteréne alebo v pivniciach. S výmenou svetiel sa často tiež menia klasické žiarovky za moderné a úsporné LED žiarovky. Ich spotreba býva asi šestinová a tiež majú vyššiu životnosť i pri opakovanom spínaní a zhasínaní.

Úspora elektrickej energie potom vyplýva zo vzájomnej kombinácie zníženej spotreby jednotlivých lámp ako aj svietenia len skutočne potrebných svetiel a z včasného zhasínania automatikou. Pokiaľ už máte vaše schodiskové svetlá vybavené úspornými žiarovkami, ďalšie úspory už nemusia byť tak výrazné.

svetla

Tu je na mieste sa zamyslieť, či výmena ručne spínaných svetiel na celom schodišti s časovačom vypínania za senzorové skutočne prinesie úspory v nákladoch na spoločné priestory, keď započítate aj výdavky na svetlá a ich montáž oprávnenou firmou. Oveľa väčšie úspory predstavuje postupná výmena vláknových žiaroviek za LED zdroje svetla, čím klesne spotreba elektrickej energie, ale nepotrebujete ani euro na investície a zmeny.

Veľa peňazí na správu a prevádzku bytového domu ušetríte, keď LED žiarovky nakupujete v akciách predajcov. Bežná cena môže predstavovať 10 až 12 eur za jednu 8 až 10 W LED žiarovku, ale tú istú v akcii dostanete aj za tri eurá.

Ak je vašou motiváciou len úspora nákladov, montážou senzorových svetiel ju nedosiahnete.

Článok bol uverejnený v kategórii Dom a označený ako , , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.