Možno si trúfate plotové pletivo osadiť sami, možno si chcete zavolať odborníkov. Je to na vás. Keďže plot sa nestavia každý deň, určite sa vám zíde čo-to si naštudovať. Pozrime sa spoločne na montáž klasického pletiva.
Začína to ešte pred montážou
Nielen samotná montáž, kvalitná firma by vám mala poskytnúť aj poradenstvo, vypracovanie viacerých cenových ponúk, zabezpečiť rozvoz materiálu. Významnou pomôckou môže byť online plotová kalkulačka na jednoduchý výpočet všetkých nákladov pre stavbu plota ešte predtým, ako sa final rozhodnete pre spoluprácu, prípadne svojpomocnú montáž pletiva.
Takisto by ste si mali premyslieť, či chcete pevnejšie a vyššie zvárané pletivo, ktoré navyše nejde rozpliesť (ideálne pre majiteľov psíkov), pozinkované pletivo so silnejším drôtom, alebo stavíte skôr na plastové pletivo, resp. poplastované, ktoré je odolné voči nečistotám a odpadá vám starosť s jeho natieraním. Zvoliť si môžete tiež štvorhranné pletivo vhodné na nerovný terén.
Stĺpiky
Najprv je potrebné vyhĺbiť jamy pre stĺpikové pätky (cca 60 cm), najlepšie pomocou zemného vrtáku. Potom prichádzajú na rad stĺpiky a vzpery. Napínacie stĺpiky sa používajú na začiatku a konci oplotenia s 1 vzperou, na každom rohu či zmene zmene smeru s 2 vzperami a priebežne každých 25-30 m s dvoma vzperami pre čo najväčšiu odolnosť oplotenia. Vzpery zabránia ohnutiu sa krajných a rohových stĺpikov, keď sa bude naťahovať šponovací drôt a plotové pletivo. Štandardne sa na stĺpiky uchytávajú v trištvrtine výšky oplotenia každých 25 m pomocou objímky a skrutky. Medzistĺpiky sa umiestňujú medzi napínacie stĺpiky vo vzdialenosti 3 m u pletiva vysokého do 160 cm a 2,5 m u vyšších pletív.
Pred uchytením pletiva musia byť napínacie drôty a napínaky natiahnuté medzi stĺpikmi. Vzdialenosť stĺpikov by mala byť do 3 metrov a všetky rohové a koncové stĺpiky musia byť opatrené vzperami. Tie sa následne zalievajú betónovou zmesou alebo sa stĺpiky inštalujú pomocou zemných skrutiek.
Šponovací drôt
Do vopred vyvŕtaných dier (priemer 8 mm) na stĺpikoch vložíme vodiacu spinku na šponovací drôt. Uviažeme napínacie kladky šponovacieho drôtu. Natiahneme šponovací drôt a pribijeme kotviace klinčeky do vodiacich spiniek. Prichytíme začiatok pletiva ku prvému stĺpiku pomocou viazacieho drôtu, ten prevlečieme každým okom prvej rady na pletive a okolo stĺpiku. Pletivo opatrne roztáčame a vešiame na horný napínací drôt. (každých cca 50 cm), pričom ho nezabúdame napínať. Keď takto rozvinieme celú rolku, vrátime sa na začiatok a vešiame jeden háčik po druhom a donapíname pletivo. Potom ho zaháčkujeme ku spodnému napínaciemu drôtu. Finálnym krokom je priviazanie pletiva ku stredovému napínaciemu drôtu. Pletivo by malo byť tiež primontované ku každému stĺpiku na 2 až 3 miestach v závislosti od výšky plota. Postupne ho staviame, ručne doťahujeme a uchytávame na stĺpiky. Spájame ho na stĺpikoch alebo prekladaním dvoch ôk pletiva. Podľa potreby sa došponuje kliešťami.
Nechajte to na majstrov
Najlepšie je staviť na takých odborníkov, ktorí sú na trhu už viac rokov a majú zaškolený tím pracovníkov, ktorí sa venujú len montážam oplotení. Napríklad spoločnosť M+M Martinec, patriaca medzi lídrov na trhu. Za takmer 30 rokov existencie majú za sebou tisícky odovzdaných oplotení. Moderná výroba, rozsiahle skladové priestory a veľký vozový park umožňuje uspokojovať požiadavky zákazníkov v krátkych časových lehotách.