Nová pergola

pergola Zima v záhrade je zaujímavým obdobím. Sneh pokryje trávnik aj malé políčka a vetvy stromov bez lístia nebránia výhľadu. Že aj tieň nad záhradným sedením zmizol teraz nevadí, pretože slnko nie je tak vysoko, ako v lete a nepáli. Skôr než chládok hľadáme teplo v jeho žiare a miesto studenej vody radšej dávame prednosť hrnčeku horúceho čaju. Keď sa tak pozeráme na miesto s ratanovým nábytkom vedľa chaty a predstavujeme si leto, ktoré príde, príde nám to ako dobrý nápad: Chce to novú pergolu.

 

Drevené pergoly patria k najobľúbenejším. Prírodný materiál skvele padne do záhrady a umocní dojem z miesta, kde radi odpočívame po náročnom dni v zamestnaní alebo cez víkendy pri práci na záhrade. Drevené pergoly často bývajú porastené hroznom alebo inými popínavými rastlinami a v čase vegetácie tak vytvára plnú plochu, chrániacu priestor pod pergolou pred priamym slnečným svitom. My sa tak nespálime pri odpočinku od slnka a dokonca nepotrebujeme ani slnečné okuliare. Môžeme si tak vychutnať šálku kávy alebo čerstvé ovocie. Dokonca si odtrhnúť čerstvý strapec priamo z pergoly.

pergola

Skvelú ochranu pred slnkom poskytujú drevené pergoly aj pre grilovanie. Ale aj pred vetrom, ktorý by mohol rozháňať dym z dreveného uhlia po celej záhradke. Nechať rozrásť popínavé rastliny môžeme nielen po strešnej časti pergoly, ale aj po jej bočnej stene, čím dokážeme vytvoriť závetrie bez toho, že by sme budovali tehlovú alebo plnú drevenú stenu.

pergola

Šikovný kutil sa môže pustiť do stavby drevenej pergoly sám alebo s priateľmi. Pracovne vyťažený majiteľ domu so záhradou zase ocení pomoc špecializovanej firmy, ktorá drevené pergoly nielen vyrába a montuje u zákazníka, ale ich aj navrhne s rešpektovaním všetkých želaní budúceho majiteľa. Napríklad môže dodať aj plastovú priesvitnú strechu, ak je pergola v tienistej časti záhrady a je potrebné do nej pustiť viac svetla. Trebárs pani domu rada číta na svojej záhrade a takú úpravu drevenej pergoly uvíta.

Jar je ešte ďaleko. Práve teraz si môžete naplánovať zmeny a úpravy svojej záhrady, aby ste boli pripravení, až sa jar opýta, čo ste robili v zime.

Článok bol uverejnený v kategórii Záhrada a označený ako , , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.