Domáca sauna je bezpečná, odolná a ľahko sa čistí. Ošetrovanie sauny vám uľahčí dodržiavanie niekoľkých zásad a voľba vhodných čistiacich prostriedkov.
Mať v pohodlí domova vlastnú saunu je veľké rozhodnutie. Pravidelné saunovanie predstavuje balzam pre telo i psychiku. Prináša úľavu od bolesti pohybového aparátu, posilňuje imunitný systém, podporuje prirodzenú detoxikáciu, pomáha zvládať stres a zlepšuje náladu.
Domáca sauna je investícia, ktorá sa vám niekoľkonásobne vráti v podobe pevného zdravia, vitality a vnútornej harmónie. Nehovoriac o tom, že ju máte vždy k dispozícii. Ak chcete, aby vám bez problémov slúžila dlhé roky, je potrebné starať sa o ňu.
Domáca sauna: tipy na ošetrovanie
Čistenie a starostlivosť o saunu nie je nič náročné. Navyše niekoľkými preventívnymi opatreniami si pravidelné ošetrovanie sauny uľahčíte. Čo je dôležité?
Dôkladnejšie čistenie aspoň raz do mesiaca
Ak saunu používate pravidelne, doprajte jej minimálne raz mesačne poctivé vyčistenie. Realizujte ho vtedy, keď sauna nie je v prevádzke. Dvierka nechajte otvorené, aby sa interiér sauny rýchlo vyschol.
Je jedno, či ide o fínske sauny, infrasauny alebo parné sauny, ošetrovanie prebieha podobne. Vlasy či iné nečistoty na laviciach a podlahe povysávajte. Drevené sedačky, steny i operadlá vyčistite kartáčom a vodou. Na škvrny použite vhodný čistiaci prostriedok. Účinný je napríklad Harvia čistič sauny. Používa sa zriedený v správnom pomere. Po vyčistení je potrebné drevený povrch opláchnuť vodou a nechať vysušiť. Pri špine hlboko zažratej do dreva ju najskôr jemne obrúste šmirgľovým papierom.
Na dezinfekciu drevených sáun môžete využiť bezchlórový dezinfekčný prostriedok, ktorý je bojovníkom proti baktériám, kvasinkám i vírusom. Pred starnutím a stmavnutím drevo v saune ochránite parafínovým impregnačným olejom. Pôsobí tak, že znižuje množstvo vlhkosti a nečistôt, ktoré drevo absorbuje. Tým, samozrejme, aj zjednodušuje jeho údržbu.
Ak chcete mať poruke všetko potrebné na ošetrovanie sauny, výbornou voľbou je Harvia čistiaci set pre starostlivosť o sauny. Obsahuje spomínaný parafínový olej, čistič dreva, rukavice, špongiu a šmirgľový papier. Vďaka nemu nemusíte zháňať nič navyše.
Základná starostlivosť po každom použití
Pre všetky druhy sáun, teda aj infrasauny, platí, že sa v nich potíte. Po každom saunovaní poctivo odstráňte prebytočnú vlhkosť a dvierka sauny nechajte otvorené, aby sa čím skôr vyschla. Ak tak neurobíte, budú sa vám škvrny od potu odstraňovať oveľa ťažšie.
Vhodný uterák
Výhoda domácej sauny spočíva aj v tom, že nemusíte riešiť svoju nahotu. Vo verejných saunách majú s tým mnohí Slováci stále problém a obliekajú si plavky, čo nie je najšťastnejšie riešenie.
Ani v saune, ktorú máte v pohodlí domova, nezabúdajte na uteráky. Umiestnite ich na lavicu, poprípade aj na podlahu. Samozrejme, jeden by ste mali mať k dispozícii na utieranie stekajúceho potu z vašej tváre a tela. Ak predsa len nechcete byť v saune nahý, praktickým a štýlovým riešením je luxusný kilt do sauny, vyrobený z extra savého materiálu. Uterák na zemi dokonale nahradia froté wellness papuče do sauny.
Týmito jednoduchými trikmi zabránite vzniku škvŕn na laviciach, čím si uľahčíte prácu pri pravidelnom čistení sauny.
Hygiena pred saunovaním
Ak chcete zo saunovania čerpať maximum benefitov, mali by ste poznať základné zásady saunovania sa. Prvou z nich je pred vstupom do sauny vypiť jeden až dva poháre vody a dať si krátku sprchu. Vďaka tomu naštartujete saunovanie tak, ako je potrebné a zároveň si uľahčíte čistenie sauny. Sprcha zabezpečí, že sa tam nedostanú zbytočné nečistoty z vašich nôh.