Poistite si vaše nové bývanie spolu s domácnosťou

Dajte si do nového roku odvážne predsavzatie. A síce, že prijmete zásadne iba tie najsprávnejšie rozhodnutia. Medzi také by isto malo patriť aj poistenie vašej nehnuteľnosti a všetkého, čo sa v nej nachádza. Nechcete predsa prísť v dôsledku nemilej situácie o niečo, na čo ste dlhé roky zarábali a šetrili. To by bola veľká škoda.


Každý človek chce niekde bývať, ideálne v niečom vlastnom. V byte, rodinnom dome, chate a súčasne si chrániť všetko, čo sa v týchto nehnuteľnostiach nachádza. Nábytok, koberce, lustre, spotrebnú elektroniku, umelecké zbierky, bicykel – skrátka akýkoľvek majetok. Dokonca aj niečo, čo sa nachádza mimo týchto obytných priestorov, ale zároveň vám to patrí. Napríklad vybavenie pivnice, garáže, záhrady, oplotenie, a pod.

Bola by naozaj veľká škoda prísť o často ťažko investované peniaze. Poisťovne to vedia a preto majú v ponuke rôzne varianty poistenia nehnuteľností a poistenia spomínaného vybavenia.

Prírodné živly dokážu narobiť poriadnu paseku

Najčastejšie si ľudia poisťujú svoj hnuteľný majetok proti prírodným živlom. Teda ohňu, priamemu úderu blesku, dažďu, zaplaveniu, zosuvu pôdy, víchrici, zemetraseniu, pádu lietadla, krupobitiu… Ale aj proti zadymeniu, prasknutiu kanalizačnej rúry a podobne. Mnohé z poisťovní ponúkajú možnosť takzvaného pripoistenia, napr. poistenie proti rozbitiu skla z akejkoľvek príčiny, poistenie automatickej práčky, proti skratu na elektromotore, atď…

Čo si budeme nahovárať, žijeme v mimoriadnej chaotickej dobe. Preto nie je nezvyklé, že taký výpadok elektrickej energie nám zničí obsah chladničky a mrazničky, alebo nám praskne akvárium pri naháňačke detí okolo. Či vám totálne odíde váš novučičký notebook – ak napríklad bývate na hornom poschodí a úder blesku spôsobí silné prepätie v elektrickej sieti.

Nielen príroda môže spôsobiť poistnú udalosť

Existuje možnosť sa pripoistiť aj pre prípad, kedy nie iba náhodný prírodný živel znehodnotí vybavenie vašej vašej domácnosti. Môže sa totiž stať, že aj vy nejakým nedopatrením poškodíte domácnosť inú.

Napríklad tú priamo pod vami. Buď vám pretečie vaňa a voda z nej poškodí steny spomínanej domácnosti pod vami, alebo vám praskne radiátor a vznikne tak susedom rovnaká škoda.

Uvedieme ďalší príklad. Vašu nehnuteľnosť sa rozhodnete prenajímať. Ako je to v tomto prípade so zodpovednosťou za prípadné spôsobené škody? Musíme vás sklamať, ale nesiete rovnaké bremeno zodpovednosti, ako keby ste ju spôsobili vy a nie váš nájomník.

Isteže, nenesiete priamu zodpovednosť, no keďže ste vlastníkom nehnuteľnosti a domácnosti ste v tom až po uši. A preto v súvislosti s poistením domácnosti si je nevyhnutné uvedomiť aj tieto aspekty prenájmu a je mimoriadne vhodné pripoistiť sa.

Tento druh pripoistenia na Slovensku stúpa, pretože sa prenajíma čoraz viac domácností a vlastníci z pochopiteľných dôvodov nechcú byť braní na zodpovednosť v tom pravom slova zmysle.

Spočítajte si koľko vás bude stáť istota

Ako sa ale vlastne vypočíta tá správna výška poistenia domácnosti? Podľa čoho? No predovšetkým podľa jej objektívnej, reálnej hodnoty. Konečná suma by nemala byť ani príliš malá, ani príliš veľká, nadhodnotená, pretože ak náhodou k poistnej udalosti dôjde a poisťovňa začne celú záležitosť šetriť, v prvom rade si preverí skutočný stav vecí. Nebude sa spoliehať iba na to, čo im poviete vy ako vlastník. A nielen to.

Vaša domácnosť môže mať relatívne vysokú hodnotu, no do hry vstupujú aj iné faktory. V akej lokalite sa nachádza vaša nehnuteľnosť – či sa náhodou nenachádza v záplavovej oblasti, v oblasti s častou kriminalitou, mimo obývaného územia, alebo či ste mali namontované certifikované bezpečnostné dvere a poplašné zariadenie, plus mnoho iných.

V neposlednom rade záleží aj tak na vás, koľko ste ochotní platiť za váš pokojný spánok, na koľko je vám drahé to, čo vlastníte. Je nám jasné, že hodnota vašej domácnosti sa časom mení. A nielen domácnosti.

Aj samotná vaša nehnuteľnosť, váš rodinný dom, bol kedysi iba v základoch. Poisťovne na to pamätajú. Umožňujú poistiť nehnuteľnosť a teda aj domácnosť od počiatočného štádia a postupne výšku poistky upravovať.

S internetom rýchlo a spoľahlivo

Ponuky jednotlivých poisťovní nájdete na internete. Naozaj dnes už nie je žiadny problém porovnať si, čo ktorá poisťovňa ponúka. My máme dojem, že ide v podstate o niečo podobné, ale ako sa vraví: “Koľko ľudí, toľko chutí”. Hľadajte, sondujte, porovnávajte, pýtajte sa svojich kamarátov a známych ako sú spokojní s tou či onou poisťovňou. Možno je tou pravou poisťovňa ERGO.

Internet vám neposlúži len ako rešerš poisťovacích produktov, ale prostredníctvom neho sa môžete aj rovno poistiť. Áno, vašu nehnuteľnosť spolu s domácnosťou. Zadajte len do pripravených kolónok vaše základné údaje a pracovníci poisťovne sa vám ozvú a dohodnú si termín obhliadky vášho majetku.

Pamätajte ešte raz. Neberte poistenie bývania a poistenie domácnosti na ľahkú váhu – náhoda je blbec.

Článok bol uverejnený v kategórii Nezaradené a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.