Poličku pod kvetináče si vyrobíte aj sami

LavickaNaKvety-24 Radi by ste svoje kvetináče vyložili trochu vyššie, aby sa im ušlo slnečného svitu a kvety krásne kvitli, ale neviete si vybrať z políc a poličiek, ktoré sa ponúkajú v obchodoch? Nemáte radi železné konštrukcie a nepáčia sa vám všelijaké plastové výlisky s krátkou životnosťou? Chceli by ste mať niečo také poctivé a sedliacke, čo by držalo črepníky s kvetmi a vydržalo viac, ako jeden rok? A udržíte v ruke vŕtačku?

 

Nie, nepomýlil som sa, nechcel som sa opýtať, či udržíte v ruke kladivo. Ja viem, zbúchať pár dosák klincami môže zvádzať k ľahkému a rýchlemu dosiahnutiu výsledku, ale povedzme si otvorene, o fušerinu nám tu teraz nejde. Chceme potešiť seba tým, že dokážeme niečo vyrobiť vlastnými rukami a manželku, že pre ňu zhotovíme niečo užitočné a pekné. A sami 😉

LavickaNaKvety-26

Ak máte totiž doma akumulátorovú uťahovačku, určenú na skrutkovanie, ktorá má možnosť uchytiť aj vrták, môžete peknú drevenú lavičku pod kvety vyrobiť aj doma. Stačí využiť ponuku hobbymarketov, ktoré rôzne drevené dosky a prírezy nie len predávajú, ale súčasne ponúkajú možnosť nechať si ich za mierny poplatok narezať na požadované rozmery. Na vás potom ostane narezané diely len zoskrutkovať a nalakovať.

Prečo použiť vruty namiesto klincov?

Klince pri zatĺkaní do dreva materiál pred sebou roztláčajú do strán. Držia tam vlastne trením. No keď je materiál tenký alebo menej kvalitný, doska sa môže rozštiepiť, klinec nedrží a polička sa rozpadne. Preto je oveľa lepšie používať na spájanie drevených dielov vruty, ktoré zaskrutkujeme do predvŕtaných otvorov.

LavickaNaKvety-16

Drevené diely môžeme k sebe aj lepiť, ale niektoré spoje by nemuseli byť dostatočne odolné. Ideálne je kombinovať lepidlo a vruty. Spájané diely najskôr spolu zvŕtame, potom natrieme lepidlom a zatiahneme vruty.

Hotovú drevenú poličku je nutné natrieť. Chránime tak jej povrch pred zašpinením a tiež pred vlhkosťou, ktorá drevu neprospieva a za pár rokov by sa mohla polička rozpadnúť. A to by bola škoda. Vodou riediteľné laky majú niekoľko výhod. Nepotrebujú špeciálne riedidlo na riedenie ani umývanie štetca, takže ušetríte. A nesmrdia, takže s nimi môžete pracovať pokojne aj doma. Stačia dva či tri nátery a lavička pod kvety vám vydrží roky.

Inšpirujte sa napríklad článkom na bytvpanelaku.sk kde je podrobný popis stavby poličky. Tvar si rozkreslite a navrhnite podľa svojich požiadaviek a priestorových možností. Všetok materiál, spojovací materiál aj lepidlo, lak, štetec dostanete v hobbymarkete. Stačí vám vlastniť akumulátorový skrutkovač a stane sa z vás domáci majster.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.