Pomerové merače zvyšujú náklady na bývanie

Hoci to znie na prvý pohľad vierohodne, pomerové merače spotreby tepla v bytových domoch majú zaistiť spravodlivé rozdelenie nákladov na kúrenie v celom dome medzi jednotlivé domácnosti a miestnosti. A v ideálnom svete by to to tak naozaj fungovalo. Vo výsledku merače tepla znižujú celkovú spotrebu domu a jednotlivým rodinám zvyšujú náklady na vykurovanie.

 

Pred niekoľkými rokmi prebehla masívna vlna inštalácie pomerových meračov spotreby tepla na radiátory bytových domov. Nadšenie mnohých z toho, že prestanú doplácať na tých, ktorí nekontrolovane prekurujú svoje byty alebo trvale vetrajú vetračkou aj v zimných mesiacoch vystriedalo vytriezvenie po prvom rozúčtovaní záloh na bývanie po inštalácii a fungovaní pomerových meračov. Odpis spotreby tepla na radiátoroch sa zvyčajne robí začiatkom roka a vyúčtovanie prichádza nájomníkom a vlastníkom v apríli alebo máji roka, nasledujúcom po tom, ktorého sa vyúčtovanie týka.

Sú byty, v ktorých ani teraz nie sú pomerové merače tepla inštalované. Ľudia majú nastavené termostatické ventily tak, aby sa v miestnostiach cítili dobre, netrpeli zimou ani veľkou horúčavou. Každý si nastaví svoju tepelnú pohodu. Niekto stále iba sedí alebo poliháva, niekto sa v jednom kuse nezastaví. Niekto rád chodí v dlhom svetri, iný má radšej na sebe voľné tričko. Spotreba tepla sa meria na vstupe do domu a na byty sa rozpočítava podľa podlahovej plochy každého bytu. V podstate nikto nešetrí primárne pre peniaze, každý sa chce mať dobre.

V domoch, kde sú inštalované na radiátoroch ústredného kúrenia pomerové merače tepla, často počuť zvuk vŕzgajúcich termostatických ventilov na radiátoroch. Ľudia ich zatvárajú na noc a otvárajú na deň, prípadne nechávajú celé miestnosti bez kúrenia, ak nie sú obývané. A ak niekto odcestuje z bytu, či už na týždeň na dovolenku alebo na rok za prácou do Británie, nekúri sa v celom byte. Všimnú si to najmä obyvatelia bytu nad nimi a nezriedka aj vedľa, cez spoločnú stenu ťahá chlad. A v týchto bytoch musia kúriť viac, majú väčšiu spotrebu tepla. Pre hyenizmus susedov.

Potom príde januárový odpočet meračov tepla a májové vyúčtovanie. Niekto sa teší, že má nižšiu spotrebu tepla ako minulý rok, niekto si drží svoj štandard. Ale každý ma na vyúčtovaní aj položku za odpočet a rozúčtovanie! A najviac smutní sú ľudia, ktorí zatvárajú radiátory.

Pretože vyúčtovanie spotreby sa nerobí len na základe meračov. Tie tvoria len časť celkovej ceny tepla. Podľa jednotlivých spoločenstiev 40 až 60%. Zvyšnú časť tvorí paušálna čiastka za straty. Straty v rozvodných potrubiach v dome, v stupačkách v bytoch, z ktorých teplo sála do miestností, aj keď sú radiátory zatvorené.

Ak je podiel na platení za teplo z meračov len 40%, tak v podstate každá manipulácia s termostatmi za účelom úspory energie je takmer zbytočná. V izbe je zima, na faktúre sa to takmer neprejaví. Zato sa faktúra zväčší o položku za meranie a rozúčtovanie. Paradoxne snaha o úspory na vykurovaní sa môže prejaviť maximálne tak u dodávateľa tepla a nájomníci a majitelia bytov nič neušetria, ešte musia zaplatiť službu navyše. Opäť ďalší predpis, ktorý nijako nepomohol občanom, len vytvoril v podstate zbytočné firmy a núti nás ich platiť.

Článok bol uverejnený v kategórii Nezaradené a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.