Aj prívesný vozík vám požičia požičovňa stavebných strojov

Ak staviate dom či prístavbu, potrebujete presťahovať viacero kusov nábytku alebo odviezť stavebný odpad, žiadne osobné auto nie je dosť veľké. Ideálnym riešením je dodávka alebo prívesný vozík. Nemusíte ich hneď kupovať, vozík vám požičia aj požičovňa stavebných strojov. Prečítajte si, aký vozík zvoliť a čo všetko si pred jeho vypožičaním skontrolovať.

Odvezte si stavebný odpad a prepravte materiál či všetky použité stroje

Pri rekonštrukcii bytu obvykle nevzniká extra veľké množstvo odpadu, ktoré by sa počítalo na tony či desiatky ton. Ak však chcete stavať alebo rekonštruovať dom, situácia je odlišná. Počítajte s tým, že budete musieť neustále odvážať staré tehly, kusy betónu, suť či ďalšie druhy odpadu a na stavenisko zase privážať nový materiál, náradie či všetky vami použité stroje ako miešačka, vibračná plošina či minibager.

Mnohí stavebníci preto idú cestou kúpy staršej dodávky, ktorú využijú práve na tento účel a po dokončení prác ju predajú. Ak by ste nechceli, aby sa vám dodávka rozpadla takpovediac pod zadkom, museli by ste investovať minimálne 3 000 eur. Výhodou dodávok je, že nákladný priestor je krytý, čo sa hodí najmä pri preprave nábytku, ktorý by mohol dážď poškodiť alebo sypkých materiálov, ktoré by nasiakli vodou.

Ceny vozíkov začínajú niekde na 500 eurách, ide však o najmenšie modely s nosnosťou okolo 500 kg, pri vyšších nosnostiach počítajte s tisíckami eur. Nosnosť menších dodávok pritom začína niekde na 700 kg. Pri väčších dodávkach je štandardom 1 t, resp. pri najväčších modeloch, na ktoré vám stačí vodičský preukaz skupiny B (celková hmotnosť do 3,5 t) býva nosnosť okolo 1,5 t. Myslite však aj na to, že dodávky sú oproti vozíkom omnoho náročnejšie na údržbu.

Vozík prepraví piesok, okná i minibager

Pri výbere vozíka si ujasnite, čo pomocou neho chcete prepravovať. Existuje totiž viacero druhov: Valníkové vozíky – Ide o najobľúbenejší typ prívesného vozíka, ktorý je vybavený nákladnou plochou s bočnicami. Môžu mať nosnosť do alebo aj nad 750 kg, vďaka jednoduchej konštrukcii majú nízku cenu.

Sklápače – Sú vybavené elektrohydraulickým agregátom a hydraulikou, ktorá vám umožní nakloniť prepravnú plochu a vysypať z nej piesok, hlinu či iné sypké materiály (trojstranné sa dokonca vyklápajú doľava, doprava i dozadu). Ich nevýhodou je vyššia cena.

Autoprepravníky a prepravníky stavebných strojov – Majú robustné prevedenie, aby uniesli automobily a menšie stavebné stroje, ako napr. minibager či šmykom riadený nakladač.

Ostatné vozíky – Existuje množstvo jedno- a viacúčelových vozíkov ako napr. prepravníky na kone či iné zvieratá, na člny, skriňové prívesy, kontajnerové nosiče atď.

Najdôležitejším parametrom prívesných vozíkov je ich nosnosť. Tú by ste nemali prekročiť, v opačnom prípade vám hrozí pokuta za porušenie pravidiel cestnej premávky, alebo v prípade dopravnej nehody nepreplatenie plnenia zo strany poisťovne. Podľa nosnosti môžeme vozíky rozdeliť na 2 kategórie. Vozíky do 750 kg sú nebrzdené a poradia si s nimi aj menšie autá ako hatchbacky či sedany. Vozíky nad 750 kg sú obvykle vybavené prídavným brzdovým systémom, ktorý však nemá nič spoločné s brzdami na aute a funguje samostatne. Na ich ťahanie už budete potrebovať robustnejšie auto, ako napr. SUV, MPV či dodávku.

Neinvestujte tisícky eur, lepším riešením je požičovňa stavebných strojov

Stavba či rekonštrukcia domu sa síce môže natiahnuť na roky, ani v takých prípadoch sa vám však investícia do prívesného vozíka nemusí vyplatiť. Požičia vám ho požičovňa stavebných strojov, pri ktorej budete mať istotu, že je vozík v dobrom technickom stave a neohrozí vás ani ďalších účastníkov cestnej premávky.

Tento článok bo uverejnený v kategórii Nezaradené. Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.