Rybárčenie, ako koníček

rybka Existuje mnoho nadšencov, ktorí si za svoj najobľúbenejší koníček vybrali rybárčenie. Je to krásny, aj keď mnohokrát veľmi nákladný koníček. Rybárstvo nie je výsadou len mužov, ale aj hociktorá žena v tomto netypickom hobby našla obľubu. Začiatočníci aj profesionáli si musia vybaviť najskôr mnoho formalít a vecí, než vôbec budú môcť zasadnúť pri vode.

 

Čo je potrebné k vybaveniu formalít?

Dôležitou formalitou je vybavenie rybárskeho lístka alebo povolenky na najbližšom rybárskom zväze. K ich získaniu je však potrebné zložiť rybárske skúšky. Akonáhle sú tieto skúšky zložené, nič nebráni tomu, aby vám bola vystavená povolenka. Môžete začať s rybárčením. Ceny a druhy povoleniek sa líšia, a preto sa obráťte na rybársky zväz, kde vám radi a ochotne oznámia všetky potrebné informácie. Tiež by vám mal byť odovzdaný zoznam revírov, v ktorých možno s vaším druhom povolenky rybárčiť.

Tým, že ste získali povolenku ale rozhodne nemáte vyhraté. Bez náležitého vybavenia sa totiž rybárčiť nedá. V mnohých obchodoch, ktoré sa zameriavajú práve na rybárske vybavenie, vám dozaista veľmi dobre poradia. Zamestnanci týchto obchodov sú odborníci vo svojom odbore, a preto s prehľadom a ľahko dokážu ponúknuť vhodnú výbavu pre začiatočníka. Za rozumnú cenu sa dá zohnať všetko, čo potrebujete. Existujú aj rôzne sety, v ktorých je obsiahnuté úplne všetko.

Medzi základné vybavenie rybárov patrí kvalitný prút (voľba záleží na druhu lovenej ryby a revíru), navijaky (najlepšie s prednou i zadnou brzdou), háčiky, návnady (možno zakúpiť priamo v rybárskych potrebách), podberák, stoličku, „policajta“ (tzv. signalizátor), občerstvenie, odev a poprípade obuv (laicky povedané „lováky“). Ak nechcete všetko ťahať v igelitových taškách, zožeňte si rybársku tašku, do ktorej všetko pohodlne naskladáte. Je však tiež potrebné obrniť sa obrovskou trpezlivosťou. Bez nej sa totiž dozaista nezaobídete.

rybar

Akonáhle ste takto vybavení, vôbec nič vám nebráni, aby ste vyrazili k vode a začali rybárčiť. Veľa rybárov nechodí k vode len loviť ryby. Chodia si tam aj oddýchnuť od všedných starostí života. Je to akýsi spôsob relaxácie. Ticho a pokoj má zázračné účinky na vašu dušu. Nie vždy je nutnosťou niečo uloviť. Radosť a nadšenie z vášho nového koníčka je niečím nenahraditeľným. Síce strávite veľa hodín sedením pri rybníku či rieke, bez toho aby ste niečo chytili, ale úlovok nie je tým najdôležitejším.

Ak sa vám však predsa len pošťastí nejakú tú rybičku uloviť, máte vyhrané na celej čiare. Veľa rybárov aj hoci rybu chytí, ihneď ju pustí späť do vody. Nejde im o ukojenie hladu po jedle, ale skôr o samotný zážitok lovca a jeho obete. Tí, ktorí nepohrdnú správne veľkou rybou, ju zapíšu do svojej rybárskej povolenky a rodina ju následne doma skonzumuje.

Upozornenie:

Malé rybky musíte pustiť späť do vody. Aj k vodám chodia kontroly z rybárskeho zväzu. Ak bude zistené pochybenie, dostanete na mieste mastnú pokutu. Zväzom je daná hranica veľkosti lovených rýb a správne zapisovanie úlovkov. To všetko môže viesť k pokute.

Keď nič neulovte, nelámte si s tým hlavu. Nikto učený z neba nespadol. Čo sa nepodarilo dnes, môže sa podariť zajtra. Tak hlavu hore a užite si váš novoobjavený koníček.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.