Šperky doma – viete, ako ich správne skladovať a ako sa o ne starať?

Máte zbierku krásnych šperkov, ktorá je vašou pýchou? Váš zásnubný prsteň, náušnice po babičke alebo náramok, ktorým vás obdarovali vaši priatelia, môžu byť po dlhé roky zdrojom potešenia, pokiaľ sa o ne budete príkladne starať a správne ich skladovať.

Na vzácne a drahé šperky mnohí z nás šetria nemalé peniaze a doprajú si ich iba ako symbol výnimočných udalostí. Čo by sme teda mali robiť, aby naše nádherné ozdoby vydržali v dobrom stave čo najdlhšie?

Ako skladovať striebro?

Pokaľ vlastníte strieborné šperky, určite viete, že sa nehodia na neustále nosenie. Striebro je veľmi citlivé na vzduch a má tendenciu po čase sčernieť. Tomu ale dokážete zabrániť, ak ho budete pravidelne ošetrovať špeciálnou handričkou alebo vatou na čistenie striebra. Tieto šperky sa tiež neznášajú s vlhkým prostredím a a preto by ste ich po tom, ako ich zložíte z tela, mali vždy skladovať v absolútnom suchu. To docielite napríklad uložením šperku do vodeodolnej tkaniny.

Ideálne ale je, ak si na striebro zadovážite špeciálnu šperkovnicu, ktorá je takouto tkaninou vystlaná a tak dostatočne ochráni vaše šperky. Okrem toho, že splní účel a šperky bezpečne uskladní, získate aj novú dekoráciu do bytu. Pekná šperkovnica, napríklad z dreva a s okrasnými výrezmi, môže byť elegantným doplnkom do vašej obývačky alebo spálne.

Ako skladovať zlato?

Možno patríte k ľuďom, ktorí zlaté šperky nikdy nesnímajú. No aj keď je zlato pomerne odolné, stále sa môže poškodiť. Napríklad pod vplyvom tlaku alebo škrabancami od drahých kameňov. Minimálne na noc by ste tak mali šperky odložiť do bezpečia šperkovnice alebo do krabičiek, v ktorých ste šperk kúpili či dostali.

To platí pre jemné zlaté retiazky, náramky, ale aj pre zlaté náušnice tenších tvarov, ktoré sa pod tlakom hlavy môžu mierne ohnúť a deformovať.

A čo zlaté svadobné prstene? Málokto z nás ich po vyrieknutí čarovného „áno“ niekedy zloží z prstov. No aj pri obrúčkach platí, že by ste ich nemali nosiť vždy. Škody hrozia najmä počas cvičenia, kde dochádza k nárazom a pôsobeniu tlaku, pod ktorým môžu časom stratiť svoj tvar. Vtedy je opäť lepšie uložiť ich na chvíľu do šperkovnice, kde na vás počkajú, kým si ich opäť nenasadíte.

Správne skladovanie drahých kameňov

Ak máte krásne šperky s drahými kameňmi, aj pri ich skladovaní by ste mali dodržať niekoľko zásad. Napríklad ozdoby s diamantmi je vhodné odkladať do samostatného mäkkého vrecúška, aby nepoškriabali iné drahé kamene. U jantárových šperkov je zase potrebné dávať zvlášť pozor na pôsobenie vody. Všetky drahé kamene ale z dlhodobého hľadiska zle znášajú prudké zmeny teplôt a tiež silné pôsobenie svetla.

Pokiaľ ste ich teda chceli nechať vystavené ako súčasť dekorácie, radšej na to rýchlo zabudnite. Pre uchovanie ich perfektného stavu a tiež pre bezpečnosť je lepšie uskladniť v oddelených krabičkách, v ktorých sa šperk pôvodne kupoval.

Tento článok bo uverejnený v kategórii Nezaradené. Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.