Štýlový stolík z palety

stolík z paletyRadi si obzvláštnite svoje víkendové bývanie niečím štýlovým alebo vlastnoručne vyrobeným doplnkom? Zaujímate sa o nábytok z paliet? Potom vás bude zaujímať jednoduchý stolík, ktorého základom je malá drevená paleta. Vhodný je ako pracovný stolík alebo stolík na presádzanie kvetov, ale svoje uplatnenie nájde aj ako stolík ku grilu a na všetky druhy posedení v záhrade. Jeho výroba je veľmi jednoduchá.

 

Základom stolíka je samozrejme drevená paleta. Najlepšie jednorazová, bez chemického ošetrenia. Štandardná paleta má rozmer 120 x 80 cm a to by bol už riadne veľký a najmä ťažký stôl. Zato z polovičnej palety vyrobíte šikovný stolík, ktorý sa bude dať ľahko preniesť. Takéto palety sa používajú pre dodávky kancelárskeho materiálu do škôl, na úrady či do firiem a často potom predstavujú odpad, ktorý je treba zlikvidovať. Jeho „likvidácia“ premenou na stolík je potom hračka, keď takýto polotovar získate zadarmo, za odvoz.

Ak získate paletku, ktorá na povrchu nemá medzery medzi doskami, ale je plná, máte veľkú výhodu. Stačí už len pripevniť nohy a máte hotovo. Nohy do tvaru „X“ zo smrekových latiek je potrebné pripevniť na spojovací hranol alebo dosku. Presný rozmer záleží od použitej palety, ale hrúbka by mala byť medzi 25 až 40 mm a výška medzi 40 až 70 mm. Spojovací hranol je opretý zvnútra na „nohy“ palety a k vrchným doskám pripevnený vrutmi 5×50, pre ktoré sú v palete vyvŕtané diery priemeru 4 mm. Dosku či hranol by mali držať minimálne štyri, radšej päť vrutov.

paletový stolík

Ideálne je položiť paletu na pracovný stolík a podoprieť do výšky, v ktorej chcete mať hotový stolík. Tak si viete odmerať dĺžku nôh od pomocného hranola po zem aj uhol zrezania spodku nôh. Potom už položíte paletu naopak na vodorovne uložený pracovný stolík a za pomoci stolárskych zveriek umiestnite všetky štyri nohy stolíka a pomocou ďalšej vodováhy ich ustavíte do vodorovnej polohy, merajte vo všetkých smeroch. K pomocným hranolom opäť nohy priskrutkujte štyrmi vrutmi 4 x 40. Rozmery nôh by mali byť opäť medzi 25 x 50 až 40 x 60 mm.

stolík z palety

Na záver je treba v mieste prekríženia nohy prevŕtať vrtákom priemeru 12 mm a vložiť oceľovú závitovú tyč M12 a cez široké ploché podložky stiahnuť samoistnými maticami M12. Tým získa stolík stabilitu. Ak chcete, aby vám stolík dlhšie vydržal, po prebrúsení šmirglom zrnitosti 80 až 120 ho natrite. Buď použite olej na drevo alebo akrylovú farbu či priesvitný lak. Jeden náter nemusí stačiť, po jemnom prebrúsení ho zopakujte. A váš nový vlastnoručne vyrobený stolík z palety je hotový.

Článok bol uverejnený v kategórii Hobby a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.