Tepelné čerpadlá = istota nízkych nákladov na teplo

39%-ný medziročný rast predajov vykázali v priemere trhy s tepelnými čerpadlami v roku 2021, kedy tak nadviazali na takmer dekádu trvajúcu renesanciu trhov s tepelnými čerpadlami. Tento rok a roky nadchádzajúce by pritom nemali byť z pohľadu dopytu iné. Dôvody pritom nie sú „iba“ rastúce ceny elektrickej energie, zemného plynu a ďalších energetických komodít.

Tepelné čerpadlá budú už v dohľadnej budúcnosti jediným možným zdrojom tepla pri novostavbách. Zároveň, ďalšie krajiny Európy budú pravdepodobne nadväzovať na zákaz používania kotlov na zemný plyn tak, ako ho môžeme dnes pozorovať vo Veľkej Británii či Holandsku.

V prípade tepelných čerpadiel však regulácia prináša domácnostiam širokú paletu výhod, konkrétne:

1. Možnosť získať na obstaranie tepelného čerpadla dotáciu od štátu a vďaka tomu za veľmi prijateľných podmienok získať zdroj tepla, ktorý bol aj v dobe podpriemerných cien energetických komodít najlacnejším zdrojom vôbec, viď toto porovnanie na webe tzb-info.cz.

2. Nezávislosť na dodávkach energetických komodít. Tepelné čerpadlá využívajú na výrobu tepla a teplej vody komodity, ktoré sú k dispozícii lokálne, t. j. vonkajší vzduch a geotermálnu energiu.

3. Stabilitu nákladov na teplo a teplú vodu s ohľadom na fakt, že geotermálna energia i vonkajší vzduch sú k dispozícii v prakticky nevyčerpateľnom množstve zadarmo, bez ohľadu na aktuálne poveternostné podmienky či ročné obdobia.

4. Absencia povinnosti skladovať palivo, geotermálnu energiu aj vonkajší vzduch si čerpadlá odoberajú zo svojho okolia samé, t. j. nie je do nich nutné ani prikladať.

5. Zlepšenie životného prostredia v okolí. Tepelné čerpadlá majú na svoje okolie minimálny negatívny vplyv.

Tepelné čerpadlá sa s ohľadom na ich efektivitu prevádzky a možnosti príspevku od štátu oplatí zvoliť aj v prípade nehnuteľnosti, ktorá už zdroj tepla má, t. j. nejedná sa o novostavbu. Pokiaľ vás zaujímajú konkrétne výhody používania tepelných čerpadiel pre zaistenie tepla vašej domácnosti, kontaktujte ešte dnes zástupcu spolonosti IVT s.r.o. prostredníctvom formulára uvedeného na tejto stránke.

Zdroj obrázka: klikkipetra / Shutterstock.com

Tento článok bo uverejnený v kategórii Dom. Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.