Vianoce bez darčekov

Ešte nedávno sme boli bežná konzumná domácnosť. Pred Vianocami sa upratovalo, plánovalo, nakupovalo, každý sa snažil zistiť, aký by ten druhý chcel darček, potom ho zháňal, skrýval a po štedrovečernej hostine sme sa tešili z balíčkov pod stromčekom. A z toho, že už je nami ten stres. Dnes už ale všetci prežívame skutočné veselé a pokojné Vianoce. Ako sme to dokázali?

 

Dnes už si nikto z nás nespomenie, kto prišiel s tým nápadom: „Čo keby sme si nekupovali darčeky, ale tešili sa spolu z Vianoc?“ Ale všetci si veľmi rýchlo uvedomili, že aká to bude úľava. Nebudeme musieť myslieť na rozpočet v peňaženke, zháňať veci po meste a na internet a namiesto toho budeme mať čas na seba aj na tých druhých. A tak sme sa rýchlo zhodli, že tento rok vyskúšame bezdarčekové Vianoce.

Skutočne nikto nekúpil ani tú najmenšiu maličkosť, nikto sa nesnažil odlákať nikoho z obývačky, aby tam nenápadne podsunul ten svoj balíček. Namiesto toho sme pokojne už ráno vyzdobili stromček, pripravili ľahký obed aj tradičnú a bohatú večeru na Štedrý deň a po jej zjedení sme sa presunuli do obývačky, kde na nás čakal už vysvietený stromček a stôl plný dobrôt. Bavili sme sa spolu, rozprávali a nikomu ani na um neprišlo, že by mu chýbalo nejaké rozbaľovanie darčekov a sledovanie, či sa na tvári obdarovaného objaví úsmev alebo úškrn. Jednoducho sme prežili predvianočný čas a samotné Vianoce bez stresu.

Asi to vyhovovalo každému z nás, pretože o rok, keď sa vonku začal opäť ten chaos, zo všetkých smerov z rádiá, televízie aj plagátov na nás útočili, že musíme kúpiť darčeky každému v okolí, sme sa na seba pozreli a jednohlasne povedali“ Bezdarčekové“. Dospievajúce deti aj tak neveria na Ježiška, vedia, kedy čo svojím rodičom kupovali a radšej vidia svoju mamu usmiatu, ako ustarostenú, lebo ešte nestihla všetko nakúpiť.

Vianoce bez darčekov sa odvtedy stali u nás samozrejmosťou, nikto už sa nič nepýta. Prišli sme o darčeky, ale získali sme pohodu, pokoj v duši. A len sa občas nechápavo pozeráme, kam sa všetci ponáhľajú, ako ich ohlupujú reklamné slogany a každý sa im snaží predať niečo užitočné aj zbytočné zároveň. My si veci pre seba kupujeme vtedy, keď ich potrebujeme, nie kedy ich potrebujú predať obchodníci. Je nám dobre a Vianoce sú pre nás naozaj veselé a pokojné.

Skúste aj vy. Neoľutujete, uvidíte.

Článok bol uverejnený v kategórii Nezaradené a označený ako , , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.