4 tipy, ako predĺžiť životnosť gumového pásu pre stavebné stroje

Výhodou gumových pásov pre stavebné stroje je lepšie prispôsobenie povrchu, z toho vyplývajúca lepšia priľnavosť a šetrnosť k nemu. Jednou z hlavných nevýhod je však ich nižšia odolnosť a kratšia životnosť. Prečítajte si, ako môžete životnosť gumových pásov pre minibager a iné stroje predĺžiť, a tým pádom znížiť náklady na ich údržbu.

1. Stavebné stroje presúvajte obozretne

Gumové pásy sú šetrnejšie k povrchom ako asfalt, betón, dlažba, sú vhodné aj pre mäkké povrchy (napr. tráva, ornica), ktoré by kovové pásy mohli poškodiť. Aj s gumovými pásmi pre stavebné stroje by ste však mali manévrovať opatrne. Vyššie trenie, ktoré prispieva k ich vyššej trakcii, totiž môže skrátiť ich životnosť – ostré kamene, kusy betónu a podobné materiály s vysokou tvrdosťou ich totiž obrusujú.

Gumovým pásom neprospieva otáčanie na mieste alebo v ostrých uhloch, vysoká rýchlosť pohybu, no ani cúvanie. Skúsený strojník by na to mal myslieť, a teda používať minibager alebo iný stroj efektívne nielen z hľadiska pracovných výkonov, ale aj z hľadiska šetrenia pásov.

2. Pásy pravidelne čistite

Nevýhodou gumových pásov pre stavebné stroje je tiež ich nižšia odolnosť voči vonkajším vplyvom, najmä chemickým látkam. Problémy môže spôsobiť tiež zaschnuté blato a kamene či iné predmety zaseknuté v podvozku – tie všetky pôsobia na gumový povrch ako brúsny materiál. Gumové pásy by ste teda mali čistiť v pravidelných intervaloch a určite aj po každom pracovnom dni.

3. Neparkujte minibager a stroje na slnku

Guma je vynikajúci materiál s vysokou pružnosťou i odolnosťou. Problémom jej však robí, keď „stojí“ na mieste a nepoužíva sa. Hoci sú gumové pásy stavané na teploty prostredia do 55 °C, slnečné žiarenie ich vysúša, v dôsledku čoho sa na nich môžu vytvárať praskliny. Tie sa trením o nerovnosti povrchu môžu zväčšovať a pásy sa môžu nakoniec roztrhnúť. Minibager alebo iné stavebné stroje s gumovými pásmi teda parkujte na slnku po čo najkratšiu dobu.

4. Kontrolujte napnutie pásov

Gumové pásy, ktoré sú napnuté príliš silno, sa opotrebúvajú omnoho rýchlejšie. To isté platí aj pre príliš voľné pásy, ktoré navyše môžu spadnúť a poškodiť sa. Napnutie gumových pásov by ste teda mali kontrolovať pravidelne – max. každých 100 motohodín.

Neriešte údržbu pásov, pomôže vám požičovňa stavebných strojov

Investícia do bagra alebo stavebného stroja sa môže vyšplhať na desiatky tisíc eur. Samozrejme, musíte počítať aj s nákladmi na údržbu, ktoré takisto nie sú zanedbateľné (asi nemusíme zdôrazňovať, že by ste ju mali zveriť do rúk odborníkom). Ak minibager či iný stroj nebudete používať intenzívne, lepším riešením než kúpa pre vás môže byť požičovňa stavebných strojov. Zaplatíte iba za prenájom, náklady na údržbu zostanú na pleciach požičovne.

Tento článok bo uverejnený v kategórii Nezaradené. Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.