Zmrazovací sprej na kliešťa

V oblasti, kde žijeme, sa vyskytujú kliešte a musíme počítať s tým, že z výletu do prírody sa domov môžeme vrátiť s týmto nemilým cudzopasníkom. Preto sú na mieste ako preventívne opatrenie proti kliešťom, tak musíme poznať aj metódy ako odstrániť kliešťa z tela. A tiež aké zdravotné riziko hrozí, keď kliešťa nájdeme na našom tele a pokúsime sa ho odstrániť neodborne.

 

Medzi najfrekventovanejšie choroby prenášané kliešťom obyčajným patrí lymeská borrelióza a kliešťová encefalitída. Všetky tieto choroby môžu viesť k trvalému ťažkému poškodeniu zdravia. Encefalitídou človeka môže nakaziť každý infikovaný kliešť, borreliózou je napadnutý človek, pokiaľ neodborne sa snaží kliešťa odstrániť a ten vydávi obsah žalúdka späť do krvného riečišťa človeka aj s infekciou.

Preto po návrate z výletu do prírody, najmä po prechádzke trávnym porastom, kde sa číhajúce kliešte vyskytujú a podľa výskytu CO2 dokážu nájsť hostiteľa a bleskurýchlo sa na neho prisať, je potrebné dôkladne prezrieť svoje telo, a ak na ňom kliešťa nájdeme, odstrániť ho. Ak nemáte s odstraňovaním kliešťov skúsenosť, odporúčam navštíviť zdravotnícke pracovisko, najmä ak ste na dovolenke mimo svoje bydlisko.

kliešť

Na všetky výlety alebo dovolenku je vhodné sebou voziť špeciálny prípravok, ktorý vám pomôže s odstránením kliešťa. Jedná sa o zmrazovací sprej na kliešťov, k dostaniu v lekárňach. Zmrazovací sprej aplikujete podľa návodu na hlavičku prisatého kliešťa. Tým, že dôjde k zmrazeniu kliešťa, stáva sa jeho telo tuhým telesom a nehrozí jeho rozmačknutie napríklad pinzetou a vyvrátenie obsahu žalúdka do krvi človeka. Tiež sa zmrazením zmenší jeho objem a lepšie ide prostým ťahom vytiahnuť kliešťa z kože.

Nemusíte tak skúšať na sebe alebo svojich deťoch rôzne „zaručené recepty“ a natierať prisatého kliešťa olejom alebo krúžiť doľava či doprava a iné pokusy. Jednoducho aplikujete na kliešťa zmrazovaciu látku v jednej až troch dávkach podľa veľkosti tela kliešťa a jednoducho ho odstránite.

Obrázok: zdroj James Lindsey at Ecology of Commanster [CC BY-SA 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5) or CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/ licenses / by-sa / 3.0)], via Wikimedia Commons

Článok bol uverejnený v kategórii Záhrada a označený ako , . Uložte si ho do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.